آموزش و تجربه؛ لازمه موفقیت در بازار سرمایه

شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان با مشارکت شرکت‌های مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان، تکادو و سرمایه‌گذاری توکا فولاد در سال 1384 در اصفهان به ثبت رسید و فعالیت رسمی خود را از ابتدای سال 1387 با کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرد.

آموزش و تجربه؛ لازمه موفقیت در بازار سرمایه

شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان با مشارکت شرکت‌های مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان، تکادو و سرمایه‌گذاری توکا فولاد در سال 1384 در اصفهان به ثبت رسید و فعالیت رسمی خود را از ابتدای سال 1387 با کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرد. دفتر مرکزی این شرکت در اصفهان واقع شده، اما شعبه مرکزی آن در تهران قرار دارد و در شهرستان‌های تهران، اصفهان، شاهین‌شهر، تبریز، زنجان، همدان، کرمانشاه، بابل، دورود لرستان و مهریز یزد دارای شعب فعال می‌باشد. در گفت‌وگو با بهادر شمس؛ مدیرعامل شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان، به بررسی نقش کارگزاری‌ها در بازار سرمایه پرداخته‌ایم که مشروح آن از نظر خوانندگان ارجمند می‌گذرد.

شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان، چه تعداد شعبه فعال دارد و شیوه نظارت بر این شعبات چگونه است؟

این شرکت بالغ بر 27 شعبه فعال در سراسر کشور دارد و هماهنگی شعبات توسط مسئول امور شعب صورت می‌پذیرد که دارای سیستم فعالیت به هم پیوسته است؛ بدین صورت که در حوزه مالی، نظارت توسط واحد مالی کارگزاری؛ فعالیت شعبات، مشکلات موجود و برنامه‌های مورد نظرشان، توسط مدیر عملیات کارگزاری رصد گردیده و عملکرد اداری شعبات نیز توسط مدیر شعب کنترل می‌شود. ناگفته نماند که در سال گذشته از نظر تعداد شعب در بین کارگزاری‌های کشور، رتبه هفتم را به خود اختصاص داده‌ایم.

سرمایه اولیه شرکت چه میزان بوده و در حال حاضر چقدر سرمایه دارد؟

سرمایه این شرکت در بدو تاسیس 2 میلیارد تومان بوده و اکنون طی چند مرحله افزایش سرمایه به 9 میلیارد تومان رسیده است. شایان ذکر است که در حال حاضر مراحل ثبت افزایش سرمایه از 9 میلیارد به 15 میلیارد تومان در حال انجام است.

این شرکت چه خدمات ویژه‌ای به مشتریان خود ارائه می‌دهد و برای رضایتمندی آن‌ها چه تدابیری اتخاذ کرده‌اید؟

مهمترین هدف شرکت آرمان تدبیر نقش جهان این است که خدماتی را به مشتریان‌مان ارائه دهد تا به صورت کاملا قانونی و در چارچوب قوانین و مقررات، بالاترین میزان سود ممکن را از بازار کسب کنند. یکی از این خدمات ارائه شده، نرم‌افزاری به نام “Meta Wave” است که در این کارگزاری طراحی و تولید شده و به تحلیلگران تکنیکی بازار کمک می‌کند تا سهم‌های مورد نظر خود را از نظر تکنیکالی، شناسایی کرده و به خوبی بازار را رصد کنند که اصطلاحا به آن “چشم هوشمند بازار” گفته می‌شود. “بررسی جریان‌های نقدینگی در بازار سرمایه” از جمله توانمندی‌هایی است که در یک سال گذشته، به این نرم‌افزار اضافه شده که تحلیل می‌کند، سرمایه سرمایه‌گذاران حقیقی به چه سمت و سویی و در چه صنایعی به کار برده می‌شود و طبیعتا این موضوع کمک شایانی به فعالان بازار سرمایه می‌کند. همچنین ایجاد الگوریتم‌های تحلیلی و فیلترهای خاص توسط این نرم‌افزار نیاز به دانش برنامه‌نویسی نداشته و این مهم استفاده این موضوع را برای کاربران عام آسان‌تر می‌کند. ناگفته نماند که ورژن جدید این نرم‌افزار، به صورت اپلیکیشن در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه که در اردیبهشت‌ماه سال آینده برگزار خواهد شد، رونمایی می‌شود.

برای ارتقای سواد مالی و همچنین آشنایی بیشتر مردم با بازار سرمایه چه دوره‌های آموزشی را برگزار می‌کنید؟

طی دو سال گذشته، برنامه‌های آموزشی به‌طور مستمر در شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان با مجوز رسمی از سازمان بورس اوراق بهادار برگزار می‌شود. علاوه بر آن، در جلسات تحلیل ماهانه، بررسی می‌شود که در یک ماه گذشته چه اتفاقاتی در بازار ارز، مسکن و سهام رخ داده است. تحلیل حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذار در کنار یکدیگر، چشم‌انداز مناسبی برای سرمایه‌گذاران ترسیم می‌کند تا به این نتیجه برسند که در چه قسمتی از بازار، سرمایه‌گذاری مناسب‌تری داشته باشند. از طرفی؛ جلسات تحلیل 3 ماهه را نیز با حضور کارشناسان برتر این حوزه برگزار می‌کنیم. همچنین برگزاری نشست‌های تحلیلی هفتگی در باشگاه انقلاب در طول 3 ماه گذشته به‌طور مستمر در بوستان بازار سرمایه، از دیگر اقدامات انجام شده می‌باشد که با استقبال زیادی نیز روبرو شده است. بوستان بازار سرمایه در جهت فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، توسط کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان شکل گرفته که تاکنون بازخوردهای بسیار مناسبی در این جهت به همراه داشته است. همچنین لازم به ذکر است، نرم‌افزار باشگاه مشتریان با رویکردی جدید طراحی شده و در مرحله تولید قرار دارد که آن هم در زمان برگزاری نمایشگاه رونمایی خواهد شد.

به عنوان شرکت کارگزاری فعال، به منظور ایفای نقش خود در بازار سرمایه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

نکته حائز اهمیت آن‌ است که در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش، اقدامات مفیدی انجام شده است. همچنین در جهت تامین مالی شرکت‌ها، فرآیند پذیرش برخی از شرکت‌ها را تسریع کرده و توصیه‌های لازم را به بسیاری از شرکت‌ها که علاقه‌مند ورود به بازار سرمایه می‌باشند را داشته‌ایم تا از حداقل‌های لازم برای ورود به بازار سرمایه برخوردار شوند. البته برخی از آن‌ها در مرحله پذیرش قرار دارند و فکر می‌کنم در سال آینده تعداد 2 شرکت در تابلوی بازار فرابورس عرضه خواهند شد.

ورود به بازار بورس و تامین سرمایه از طریق آن، چه فوایدی را برای شرکت‌ها به همراه دارد؟

خوشبختانه شیوه فعالیت بازارهای بورس در تمام دنیا، این امکان را فراهم آورده تا ماندگاری و طول عمر شرکت‌ها افزایش یابد. شرکت‌ها پس از ورود به بازار بورس، قائل به یک سهامدار و یک تفکر خاص نیستند و اگر سهامدار تغییر نظری درباره سرمایه‌گذاری خود داشته باشد، از آن سرمایه‌گذاری به راحتی خارج شده و برنامه دیگری را دنبال می‌کند. متاسفانه طول عمر شرکت‌ها در کشورمان بسیار کوتاه است و مهمترین دلیل آن، فقدان بازار سرمایه بسیار غنی می‌باشد. بورس تهران در 15 آبان‌ماه سال 1346 راه‌اندازی شد؛ ولی متاسفانه به دلیل مشکلاتی از جمله جنگ تحمیلی و مواردی دیگر، بازار سرمایه در مسیر رشد خود، با وقفه‌هایی مواجه شد؛ اما در حال حاضر با تقویت بازار سرمایه از سوی دولت و همچنین استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده و این مهم می‌تواند در کنار تامین سرمایه، مزیت‌های برندسازی، تبلیغات و مشوق‌هایی مانند تخفیف‌های مالیاتی، جذابیت خاصی برای شرکت‌های متقاضی پذیرش در بازار سرمایه باشد که بعضا برای محصولات واحدهای تولیدی یا خدماتی، نوعی تبلیغ خواهد بود و مهمتر آنکه، اعتماد مصرف‌کنندگان به تولیدات داخلی افزایش می‌یابد. بسیاری از شرکت‌ها این نگاه را دارند که بازار بورس در بلندمدت می‌تواند بهترین و موثرترین تبلیغ برای آن‌ها باشد.

پیشنهاد شما به افرادی که به تازگی قصد ورود به بازار سرمایه را دارند، چیست؟

توصیه بنده همیشه بر آن بوده تا افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه دارند، فعالیت در این بازار را فرا گیرند؛ ولی متاسفانه شاهد آن بوده‌ایم که برخی از آن‌ها طمع می‌کنند و به دنبال آن هستند تا در کوتاه‌مدت، ثروت قابل توجهی را کسب کنند که البته، اتفاقاتی خلاف این موضوع رخ می‌دهد و ضررهای زیادی را متحمل می‌شوند. در ابتدا، افراد باید با سرمایه محدود و فقط بخشی از پس‌انداز خود وارد بازار سرمایه شوند و به دنبال دریافت وام یا فروش آپارتمان و خودروی خود نباشند؛ چراکه برای سرمایه‌گذار مبتدی، چیزی جز پشیمانی را در پی نخواهد داشت. از طرفی؛ باید سعی داشته باشند تا در کنار آموزش، تجربه لازم را هم کسب کنند.

چه پیش‌بینی از وضعیت بازار سرمایه در سال آینده دارید؟

اگر هیچ اتفاق سیاسی یا نظامی رخ ندهد؛ با توجه به افزایش حجم نقدینگی در کشور، دیر یا زود شاهد افزایش نرخ دلار خواهیم بود و این اتفاق، باعث رونق بازار سرمایه خواهد شد. اکنون حجم نقدینگی در اقتصاد کشور، روز به‌روز در حال افزایش است که بخشی از این نقدینگی وارد بازار بورس و بخش دیگری نیز، وارد بازار خودرو و مسکن می شود.