خبرهای ویژه

یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » احتمال راه‌اندازی کارت پرداخت واحد بین ایران و ۷ کشور دیگر

تاریخ انتشار : 1397/11/02 - 11:41

 کد خبر: 15758
 468 بازدید

احتمال راه‌اندازی کارت پرداخت واحد بین ایران و ۷ کشور دیگر

دبیر سازمان " دی ۸" گفت: کارت پرداخت واحد، تجارت بین اعضا با استفاده از ارزهای ملی را ممکن خواهد کرد.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری آناتولی، سازمان همکاری اقتصادی ۸ اقتصاد اسلامی موسوم به دی ۸، در حال کار بر روی سیستمی برای تطبیق کارت پرداخت در تراکنش‌های بین اعضا است. داتو کو جعفر کو شعری، دبیر کل گروه دی ۸ در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: پس از آن که رجب طیب اردوغان از کشورهای عضو خواست تا با استفاده از ارزهای ملی با یکدیگر تجارت کنند، کار بر روی این موضوع آغاز شد.
وی گفت: یک شرکت مالزیایی کارت پرداختی با نام ” دی ۸ پی” را توسعه داده است که امکان استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری بین هشت کشور عضو این سازمان را ممکن می‌کند. وی افزود: به زودی، روسای بانک‌های مرکزی کشورهای عضو گرد هم خواهند آمد تا کارها تکمیل شود.
با استفاده از این کارت ها، شهروندان کشورهای عضو امکان خرید و دیدن از اماکن توریستی کشورهای یکدیگر را نیز خواهند داشت. این کارت پرداخت به گفته دبیر کل سازمان، مشابه کارت‌های پرداخت بین‌المللی مسترکارت و ویزا کارت خواهد بود.
شعری هم چنین افزود که زیرساخت‌های پرداختی این کارت با قوانین اسلامی تطبیق داده خواهد شد.
گفتنی است: گروه دی ۸ در سال ۱۹۹۷ با هدف افزایش همکاری‌های اقتصادی ۸ کشور مسلمان: ایران، ترکیه، بنگلادش، مصر، اندونزی، مالزی، نیجریه و پاکستان تاسیس شد. ماموریت این سازمان، ارتقای جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، متنوع سازی و ایجاد فرصت‌های جدید در روابط تجاری و ارتقای سطح زندگی شهروندان کشورهای عضو است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , بانک وبیمه , دنیای سرمایه
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --