خبرهای ویژه

یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » اسلام آباد برابر تحریم های ضد ایرانی آمریکا مقاومت کند

تاریخ انتشار : 1397/08/07 - 11:32

 کد خبر: 13167
 478 بازدید

سفیر پیشین پاکستان در ایران:

اسلام آباد برابر تحریم های ضد ایرانی آمریکا مقاومت کند

«آصف درانی» سفیر پیشین پاکستان در ایران و از تحلیل گران سرشناس این کشور با انتشار مقاله ای در روزنامه «دیلی تایمز» پاکستان، در خصوص تحریم های واشنگتن علیه تهران، از دولت اسلام آباد خواست که برابر تحریم های ضد ایرانی آمریکا مقاومت کند.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری در مقاله روزنامه «دیلی تایمز» پاکستان آمده است:آمریکا دومین مرحله از تحریمها علیه ایران را از پنجم نوامبر به مرحله اجرا خواهد گذاشت و تحریم های اقتصادی آمریکا برای مردم ایران چیز جدیدی نیست زیرا که این کشور قبلا بارها از سوی دولتمردان آمریکایی مورد تحریم قرار گرفته اند.
این مقاله می افزاید:آمریکا در سال 1996 میلادی تهدید کرد کشورها و شرکت هایی که بیشتر از 10 میلیون دلار در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری کنند را تحریم می کند، با این حال تجارت جهان با ایران همچنان ادامه داشت تا اینکه آمریکا در سال 2013 به بهانه فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران زنجیره ای از تحریم های سخت و کمرشکن علیه این کشور را بار دیگر آغاز کرد اما این تحریم ها با تدابیر ایران اثر چندانی برای مردم این کشور در پی نداشت.
مقاله نگار در ادامه آورده است: پس از آن بود که گفت گوهای دیپلماتیک بین ایران و قدرت های مطرح جهان پس از چند سال به ثمر رسید و توافقنامه برجام در سال 2015 به امضاء رسید و بر اساس این توافقنامه در مقابل کاهش فعالیت های هسته ای ایران، تحریم ها علیه این کشور نیز برداشته شد.
با این حال دولت آمریکا با نقض این توافقنامه همچنان مشکلاتی در امور تبادلات مالی ایران با نهادهای مالی جهان ایجاد کرد، اما از سوی دیگر فرانسه چین ژاپن کره جنوبی و هند خواستار گسترش روابط تجاری و سرمایه گذاری در ایران شدند.
آصف درانی در بخش دیگری از این مقاله با بیان وابستگی برخی کشورها به نفت ایران نوشت:کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن و هند در خلال تحریم های بین المللی علیه ایران همچنان به خرید نفت خام از ایران ادامه دادند آنها برای دور زدن تحریمهای آمریکا تبادلات پایاپای را با ایران اجرا کردند.
حالا با توجه به واقعیت های گذشته و تجربه ای که ایران در تحریم ها آموخته است آیا تحریم های جدید از سوی دونالد ترامپ علیه ایران کارایی دارد؟
در مقاله روزنامه دیلی تایمز آمده است:ایران برای توسعه صنعت نفت خود به 200 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد، زیربنای صنعت نفت این کشور در چند دهه گذشته فرق چندانی نکرده و این کشور برای توسعه آن به فنآوری جدید و مدرن نیاز دارد و ایران همچنین به دلیل تحریم های آمریکا برای فروش نفت خام نمی تواند دلار دریافت کند.
سقف تولید نفت خام برای ایران در سازمان اوپک 4 میلیون بشکه تعیین شده است اما این کشور تنها بیش از 2 میلیون بشکه نفت تولید می کند.
تحلیل گر پاکستانی نوشت:آمریکا همچنین در کنار تحریمها برای ناامن کردن ایران تلاش می کند، دولت آمریکا از طریق مخالفان جمهوری اسلامی ایران می کوشد تا مردم را به خیابان بکشاند تا بتواند از فضای به وجود آمده برای فشار بیشتر علیه ایران استفاده کند و مقامات عالیرتبه آمریکا از جمله «جان بولتون» مشاور امنیت ملی و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور چندین بار از تغییر نظام در ایران صحبت به میان آورده اند.
در بخش دیگری از این مقاله آمده است:اما از سوی دیگر ایران به شدت با اقدامات آمریکا مقابله می کند این کشور در تلاش است تا با کشورهای دوست مانند چین، روسیه و ترکیه روابط خود را بیش از پیش گسترش دهد.
ایران و کشورهای دوست در تلاشند تا روابط اقتصادی خود را با استفاده از واحد پول ملی خود گسترش دهند، این در حالی است که اتحادیه اروپا نیز که در روابط با آمریکا به مشکل برخورد کرده است تمایل خود را برای ادامه روابط تجاری اعلام کرده و برای تبادلات مالی اتحادیه اروپا قرار است مکانیسم ویژه ای راه اندازی کند.
این مقاله می افزاید:ایران در نظر دارد با استفاده از میکانیسم جدید اتحادیه اروپا نه تنها به منابع مالی 60 میلیاردی خود در بانک های جهانی دسترسی داشته باشد بلکه مبادلات اقتصادی و نفتی خود را با کشورهای خارجی از طریق یورو انجام دهد.
آصف درانی در ادامه مقاله خود نوشت:پاکستان در گذشته فرصت های بی شماری را در تجارت با ایران از دست داده است و به یقین، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور همسایه و مسلمان برای پاکستان دارای فواید بیشمار است.
ترکیه نیز همسایه ایران است توانسته از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کند، این کشور سالانه 10 میلیون دلار با ایران تجارت می کند و همچنین هفت میلیارد دلار گاز مایع و طبیعی از این کشور دریافت می کند، ترکیه با دهن کجی به تهدیدهای آمریکا گفته است هیچ گاه روابط تجاری با ایران را قطع نخواهد کرد.
این دیپلمات پیشین پاکستانی در ادامه مقاله خود تصریح کرده است: پاکستان نیز باید همانند ترکیه، مقابل تحریم های آمریکا مقاومت کند و با استفاده از ظرفیت های موجود روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران را گسترش دهد.
اجرای خط لوله گاز ایران می تواند نیازمندی های انرژی ما را به راحتی برطرف کند و پاکستان می تواند با گاز ایران بیش از سه هزار و 500مگاوات برق در نیروگاه های این کشور تولید کند.
آمریکا در پی ناامن کردن مرزهای مشترک بین ایران و پاکستان است اما اگر پاکستان بخواهد این مرزها می تواند با گسترش روابط تجاری به مرزهای امن تبدیل شود.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای اقتصاد
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --