خبرهای ویژه

چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » بازار تحلیل قوی می طلبد

تاریخ انتشار : 1398/04/30 - 13:06

 کد خبر: 17283
 300 بازدید

بازار تحلیل قوی می طلبد

علی حیدری کارشناس بازار سرمایه در خصوص حضور سفته بازان در بورس و امکان بهره‌گیری سهامداران هوشمند از وضعیت کنونی بازار سرمایه به "جهان صنعت" می‌گوید: بازار سرمایه ایران مبتنی بر اصول علمی نبوده و سودآوری شرکت‌ها همواره تابعی از نرخ رشد تورم بوده است. بنابراین طبیعی است در چنین بازاری شاهد حضور سفته بازان باشیم.

علی حیدری کارشناس بازار سرمایه در خصوص حضور سفته بازان در بورس و امکان بهره‌گیری سهامداران هوشمند از وضعیت کنونی بازار سرمایه به “جهان صنعت” می‌گوید: بازار سرمایه ایران مبتنی بر اصول علمی نبوده و سودآوری شرکت‌ها همواره تابعی از نرخ رشد تورم بوده است. بنابراین طبیعی است در چنین بازاری شاهد حضور سفته بازان باشیم.

دنیای سرمایه گذاری_ وی در ادامه به اقدامات بانک مرکزی در بازار ارز اشاره کرد و گفت: با توجه  به اختیارات بانک مرکزی در بازار پولی و امکان استفاده از صندوق توسعه ملی شاهد نوسان در بازار ازر خواهیم بود. از سوی دیگر تبعیت اقتصاد از تصمیمات و رخدادهای سیاسی نیز باعث شده تا نقدینگی‌های سرگردان با افزایش ریسک بازارهای سرمایه‌ای به سمت بورس حرکت کند که این موضوع به افزایش سفته بازی نیز دامن زده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در چنین بازاری افرادی باید سرمایه‌گذاری کنند که با بهره گیری از رخدادهای سیاسی و اقتصادی قادر به ارائه تحلیل قوی باشند یا اینکه بتوانند از رانت اطلاعاتی شرکت‌ها برخوردار شوند. موضوعی که سفته بازان دانه درشت نیز با اتکا به آن نسبت به تغییرات سهام شرکت‌ها اقدام می‌کنند.

حیدری توصیه کرد: در حال حاضر با توجه به تورم و کاهش سطح درآمدی جامعه سرمایه‌گذاری در بیمه‌ها با کاهش چشمگیر مواجه است بنابراین سرمایه‌گذاری در سهام این شرکت‌ها نمی‌تواند سودآوری به همراه داشته باشد. این در حالی است که سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی‌ها با در نظر گرفتن صادرات محوری بازار یکنواختی را برای سهامداران در پی خواهد داشت . به گفته وی سرمایه‌گذاران باید مجموعه ای از تمامی بازارها را در سبد سرمایه‌گذاری خود داشته باشند تا سقوط هر کدام زیان جبران‌ناپذیری را تحمیل نکند.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : آرشیو , یادداشت و گفتگو
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --