خبرهای ویژه

چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » بخشی از وظایف سازمان ملی استاندارد برون سپاری شود

تاریخ انتشار : 1397/08/28 - 10:31

 کد خبر: 14073
 254 بازدید

رئیس اتاق تعاون:

بخشی از وظایف سازمان ملی استاندارد برون سپاری شود

رئیس اتاق تعاون ایران از رئیس سازمان ملی استاندارد خواست تا بخشی از وظایف خود را به بخش خصوصی بسپارد تا فرآیندهای اداری تایید کالاها سرعت گیرد.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری؛  «بهمن عبداللهی» روز دوشنبه در دیدار اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران با رئیس سازمان ملی استاندارد در محل اتاق تعاون اظهار داشت: ما نمی خواهیم سازمان ملی استاندارد در عملکرد خود اغماض کند، زیرا خلاف منافع ملی است و حتی از این سازمان می خواهیم تحت تاثیر فشارهای سیاسی قرار نگیرد.
عبداللهی تاکید کرد: بدنه دولت هر روز بزرگتر و مصائب مردم بیشتر می شود، به همین دلیل از سازمان ملی استاندارد خواستار برون سپاری وظایف به بخش خصوصی هستیم.
رئیس اتاق تعاون ایران به سهم 15 درصدی تعاونی ها در فعالیت های صنعتی اشاره کرد و گفت: سهم تعاون در بخش پتروشیمی 20 درصد و در حمل و نقل 80 درصد است و 180 هزار شرکت تعاونی در قالب تعاونی ملی فعالیت می کنند.

** استانداردهای اجباری ایران با بازارهای هدف همخوانی ندارد
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران نیز در این نشست گفت: استانداردهای اجباری ایران با کیفیت کالاهایی که بازارهای هدف تقاضا دارند متفاوت است که این مساله به زیان اقتصاد بوده و منجر به از دست دادن فرصت های صادراتی می شود.
«ارسلان قاسمی» به بحران آب در کشور و ضرورت واردات برخی محصولات کشاورزی بویژه نهاده های دامی اشاره و تاکید کرد: اخذ مجوز استاندارد برای واردات این محصولات در نهایت باید یک هفته زمان ببرد، اما به 35 روز رسیده است.
وی با ابراز گلایه از فرصت هایی که در اختیار شرکت های دولتی قرار می گیرد، گفت: امتیازات دولتی ها هیچ گاه در اختیار شرکت های تعاونی قرار نمی گیرد که این موضوع مغایر با قانون است.
رئیس اتحادیه سراسری پسته نیز در این جلسه گفت: مواد اولیه برای انجام تست آفلاتوکسین با تعرفه 108 درصدی وارد شده است در حالی که تست شیمیایی پسته به صورت رایگان انجام می شود که این امر به تعطیلی آزمایشگاه ها منجر خواهد شد.
«محمود صادقی» افزود: تا پیش از مطرح شدن ماجرای آفلاتوکسین ما با سازمان ملی استاندارد در حد اخذ گواهی استاندارد همکاری داشتیم اما امروز باید مجوزهای شیمیایی را نیز از این سازمان اخذ کنیم.
در ادامه دبیر انجمن فرآورده های گوشتی گفت: باید به فعالیت کارگاهی نظارت شود زیرا فرآورده های گوشتی بطور مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است.
«جمال حسین زاده» افزود: سالیانه 300 هزارتن گوشت در 200 واحد در کشور تولید می شود و سرانه مصرف 3.5 کیلوگرم است.
همچنین قائم مقام مدیرعامل تعاونی فرآورده های گوشتی نیز بیان داشت: در شرایط فعلی یکی از مهمترین مشکلات ما پرداخت هزینه های بالا برای گرفتن مجوز است.
«انعام شکری» خواهان آن شد که 50 درصد نظارت استانداردسازی از سوی سازمان ملی استاندارد انجام شده و بقیه آن بر مبنای خود اظهاری تولیدکنندگان انجام شود.
در این جلسه «عفت رئیسی» عضو هیات مدیره تولیدکنندگان عسل گفت: عملکرد برخی تولیدکنندگان موجب شده تا مردم اعتمادی به این محصول نداشته باشند و این تفکر در میان آنان باشد که عسل طبیعی وجود ندارد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای صنعت
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --