بهره‌برداری از دو موزه نفتی تا پایان امسال

مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت از بهره‌برداری از دو موزه نفتی دیگر در استان کرمان و خوزستان تا پایان سال جاری خبر داد.

بهره‌برداری از دو موزه نفتی تا پایان امسال

به گزارش خبرنگار ماهنامه دنیای سرمایه‌گذاری، اکبر نعمت‌اللهی در آیین گرامیداشت نخستین سالگرد گشایش موزه پمپ‌بنزین دروازه دولت تهران که بعد از ظهر روز چهارشنبه، ۴ تیرماه در محل این موزه برگزار شد، موزه پمپ‌بنزین دروازه دولت را به عنوان چهارمین موزه از زنجیره موزه‌های صنعت نفت کشور برشمرد و اظهار داشت: تلاش می‌شود تا پایان سال جاری موزه نفت‌سوزهای کرمان و فاز اول موزه اکتشاف، حفاری و تولید مسجدسلیمان به بهره‌برداری برسد.
وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۵ موزه صنعت نفت در اقصی‌ نقاط کشور تعریف و طراحی شده، افزود: برای هر موزه نفتی در هر نقطه از کشور متناسب با شرایط منطقه و توانایی صنعت نفت در آن منطقه، موضوعی تعریف شده که این موزه‌ها با موضوعات مرتبط با آن منطقه به بهره‌برداری می‌رسند، به عنوان نمونه در مسجدسلیمان به عنوان خاستگاه اکتشاف نفت در خاورمیانه، موزه «اکتشاف، حفاری و تولید نفت» تعریف شده و در آبادان به موضوع پالایش فرآورده‌های نفتی و آموزش پرداخته‌ایم.
نعمت‌اللهی وزارت نفت را در زمینه ایجاد موزه‌های صنعتی در کشور پیشرو دانست و گفت: نخستین موزه صنعتی کشور در آبادان و با تلاش وزارت نفت به بهره‌برداری رسید و امیدوارم سایر سازمان‌ها و مجموعه‌های صنعتی نیز به این موضوع توجه کنند.
وی با اشاره به اینکه شهردار تهران نیز در این زمینه کمک‌های شایان توجهی به وزارت نفت کرده‌اند، گفت: آقای دکتر حناچی در گذشته فعالیت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی چشمگیری با محوریت میراث صنعتی انجام داده‌اند و امیدوارم امروز هم با کمک نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های ایشان، بتوانیم موزه‌های بیشتری را به بهره‌برداری برسانیم.

ایجاد موزه اسناد تاریخی نفت

مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت در ادامه از مذاکره دو وزارتخانه نفت و امور خارجه برای ایجاد موزه اسناد تاریخی نفت در ساختمان شماره ۳ وزارت امور خارجه در میدان مشق تهران خبر داد و گفت: این ساختمان در گذشته توسط انگلیسی‌ها ساخته شده و متعلق به شرکت نفت انگلیس و ایران بوده که تمامی اتفاقات و رویدادهای مربوط به ملی شدن صنعت نفت را در خود دارد.
وی ابراز امیدواری کرد با توافق‌نامه‌ای که میان وزارت نفت و وزارت امور خارجه به امضا رسیده، این بنا مجددا در اختیار وزارت نفت قرار گیرد و موزه بزرگ اسناد صنعت نفت در آن ایجاد شود.
نعمت‌الهی گفت: تاکنون بالغ بر ۲۵ میلیون سند تاریخی مربوط به شکل‌گیری صنعت نفت گردآوری شده که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا ۵۰ میلیون افزایش یابد که می‌تواند در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته و مرکزی برای مطالعات و پژوهش محققین کشور باشد.

موزه پمپ‌بنزین دروازه دولت؛ مورد استقبال گردشگران

مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با یادآوری گذشته موزه پمپ‌بنزین دروازه دولت تهران گفت: این بنا هم در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته بود که با کمک شهرداری منطقه ۱۲ به وزارت نفت برگردانده شد و با تلاش و پشتکار بی‌وقفه در کمتر از حدود یک و نیم سال به بهره‌برداری رسید.
وی ادامه داد: موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران بخصوص برای دانش‌آموزان و نسل جدید بسیار جذاب و تازه بوده، همینطور چون این منطقه یک منطقه توریستی محسوب می‌شود، مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته است، به همین دلیل برنامه بازدید از این موزه به گونه‌ای تنظیم شد که انعطاف‌پذیری با شرایط و موقعیت بازدیدکننده‌ها و توریست‌ها را نیز داشته باشد، بنابراین در فصل تابستان این مکان تا دیرهنگام پذیرای بازدیدکنندگان است.
مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت در پایان از مقامات شهرداری منطقه ۱۲ تهران خواست تا هر چه سریع‌تر به مشکلات کوچه فیات، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کوچه‌های تاریخی پایتخت رسیدگی کنند.

موزه اسناد صنعت نفت؛ مرکزی افتخارآفرین

در ادامه این مراسم، شهردار منطقه ۱۲ تهران، با اشاره به همکاری‌ها و تعاملات گسترده‌ای که بین شهرداری تهران و موزه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی وابسته به حوزه‌های خارج از بدنه شهرداری تهران وجود دارد، گفت: سیاست عمومی مجموعه مدیریت شهری و توصیه شهردار تهران و اعضای کمیسیون فرهنگی شورا، افزایش و تعمیق این همکاری‌های مشترک است، چرا که هدف اصلی شهرداری خدمت به مردم و معرفی ظرفیت‌های غنی شهر تهران در ابعاد فرهنگی، تاریخی و هویتی است.
علی محمد سعادتی با بیان اینکه قلب تهران پذیرای بسیاری از این ویژگی‌هاست، خاطرنشان کرد: حضور طیف گسترده‌ای از مجموعه صنایع، کارخانجات، کارگاه‌ها، مشاغل و اصناف، ظرفیت‌های قابل توجهی را در محدوده تاریخی تهران ایجاد کرده که بازنمایی آنها برای امروزه می‌تواند جذاب باشد و علاقه شهروندان تهرانی را به این حوزه جلب کند.
وی با اشاره به اینکه موزه پمپ‌بنزین دروازه دولت تهران با همت مقامات وزارت نفت رقم خورده و پذیرای بسیاری از شهروندان بوده، افزود: فعالیت‌های دیگری هم در حوزه تعاملات مشترک با وزارت نفت دنبال کردیم و طی تفاهم‌نامه‌ای که بین شهرداری تهران و وزارت امور خارجه منعقد شد، موضوع تغییر کاربری ساختمانی که در حال حاضر در اختیار وزارت امور خارجه است، به عنوان یک موزه شهری مورد تفاهم قرار گرفته و متعهدیم که در این زمینه همکاری کنیم.
سعادتی با اشاره به علاقمندی وزارت نفت در حفظ میراث تاریخی این صنعت، افزود: موضوع حفظ و نگهداری میراث تاریخی و ارزشمند وزارت نفت برای آقای دکتر نعمت‌اللهی همواره به عنوان دغدغه‌ای مطرح بوده و امیدواریم که موزه بزرگ اسناد صنعت نفت نیز به یک مرکز افتخارآفرین برای کشور و شهر تهران تبدیل شود