خبرهای ویژه

پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » تامین تجهیزات صنعت پتروشیمی از داخل؛ اولویت هلدینگ خلیج‌فارس

تاریخ انتشار : 1398/12/24 - 11:42

 کد خبر: 18395
 191 بازدید
 دیدگاه‌ها برای تامین تجهیزات صنعت پتروشیمی از داخل؛ اولویت هلدینگ خلیج‌فارس بسته هستند

تامین تجهیزات صنعت پتروشیمی از داخل؛ اولویت هلدینگ خلیج‌فارس

صنعت پتروشیمی ایران در آستانه جهشی دیگر برای دستیابی به جایگاهی ممتاز در جهان است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در جهش دوم پتروشیمی، درآمد این صنعت در سال 1400، به 25 میلیارد دلار و در سال 1404 با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی، به 37 میلیارد دلار خواهد رسید که موجب ارتقای جایگاه ایران و قرار گرفتن در زمره 5 کشور نخست دنیا در حوزه تولید فرآورده‌های پتروشیمی خواهد شد.

 صنعت پتروشیمی ایران در آستانه جهشی دیگر برای دستیابی به جایگاهی ممتاز در جهان است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در جهش دوم پتروشیمی، درآمد این صنعت در سال 1400، به 25 میلیارد دلار و در سال 1404 با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی، به 37 میلیارد دلار خواهد رسید که موجب ارتقای جایگاه ایران و قرار گرفتن در زمره 5 کشور نخست دنیا در حوزه تولید فرآورده‌های پتروشیمی خواهد شد.

در این مسیر، هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با برخورداری از 22 شرکت فعال تولیدی و خدماتی و 10 طرح و پروژه در دست احداث، نقش بزرگی در این تحول بزرگ خواهد داشت. بر همین اساس و با علم به نام‌گذاری امسال به نام “رونق تولید”، این هلدینگ مصمم شد، عزم خود مبنی بر حمایت و بهره‌گیری حداکثری از توان داخلی در زمینه‌های مختلف به‌ویژه خرید حداکثری محصولات ایرانی در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان را در یکی از سرسبزترین جزایر خلیج‌فارس به معرض نمایش بگذارد.

اکنون دومین شرکت برتر خاورمیانه و سی‌وپنجمین شرکت برتر دنیا بر آن است تا به همگان ثابت کند که هلدینگ خلیج‌فارس نسبت به مزیت‌های تولید داخل چه در شرایط تحریم و چه در شرایط غیرتحریم، بسیار حساس است و آن را وظیفه‌ای ملی و میهنی می‌داند و به همین علت، اتهام بی‌توجهی به تولید داخلی به این هلدینگ، نمی‌تواند صحیح باشد.

در روزهای پایانی بهمن با کاروانی از خبرنگاران، راهی جزیره زیبا و آرام کیش در دل خلیج همیشه فارس برای شرکت در نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی شدیم. جزیره‌ای که بیشتر دیدنی‌های آن، شگفتی‌هایی است که طبیعت طی سال‌های متمادی به وجود آورده و با دست بشر نیز، تغییراتی در آن‌ها ایجاد شده ‌است.

استقرار بخش اصلی پشتیبانی صنایع نفت کشور در کیش

انتخاب این مکان برای برپایی چنین رویدادی، شاید از این جهت بوده باشد که به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، بخش اصلی پشتیبانی صنایع نفت کشور در جزیره کیش مستقر است، ضمن این‌که ۱۵۵ شرکت فعال در حوزه نفت و گاز در این جزیره فعال و بیش از 2 هزار و 800 نفر هم در این شرکت‌ها مشغول به کار هستند.

‌غلامحسین مظفری بر این باور است، با علم به این‌که ظرفیت‌های بسیار خوبی در داخل کشور داریم و از نیروهای توانمند و جوانان برومندی برخورداریم، این امکان وجود دارد که در حوزه‌های مختلف، از این فرصت‌ها و ظرفیت‌ها برای توسعه کشور استفاده کرد.

بر اساس آمار موجود، هم‌اکنون ۶۷ شرکت در زمینه فروش خدمات فنی و مهندسی و ۲۳ شرکت در زمینه تولید و مونتاژ تجهیزات صنعت نفت در کیش مشغول به کار هستند و این ظرفیت‌ها فرصتی را فراهم کرده تا بتوان در این حوزه و در کنار مرکز نوآوری کیش، نقش مثبتی در توسعه و آبادانی کشور ایفا کرد.

ساخت بیش از ۸۰ درصد تجهیزات صنعت پتروشیمی در داخل کشور

جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با این باور که بیش از ۸۰ درصد تجهیزات صنعت پتروشیمی در داخل کشور قابل ساخت می‌باشد، معتقد است که به این میزان نباید قانع بود و باید کیفیت محصولات را با رعایت زمان‌بندی بالا برد.

هرچند به گفته ربیعی، تشکیل چنین رویدادی قطعا به این معنا نیست که پیش از این در صنعت پتروشیمی از توانمندی داخلی استفاده نمی‌کرده‌ایم، بلکه تشکیل این رویداد به این معناست که حرکت جدید و جهشی به وجود آوریم. وی معتقد است: ما در این همایش به دنبال این هستیم که بی‌واسطه، همه اعضای خانواده شرکت پتروشیمی خلیج فارس، با سازندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های فناور و استارتاپ‌هایی که مدعی هستند در صنعت پتروشیمی می‌توانند مساله‌ای را حل کنند، ارتباطی بدون واسطه و مستقیم برقرار کرده تا منجر به رسیدن به هدف نهایی شود.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس تصریح کرد: لازم است از شرکت‌هایی که سال‌ها همکار ما هستند و بسیاری از نیازهای ما را در صنعت پتروشیمی رفع می‌کنند، قدردانی کنم؛ چراکه این شرکت‌ها خط‌شکنان این عرصه بودند و سال‌هاست که در این حوزه فعالیت می‌کنند. چه در سال‌هایی که تحریم، فشار مضاعفی بر این صنعت آورده و چه در سال‌هایی که تحریم وجود نداشته و راه برای خرید تجهیزات پتروشیمی باز بوده، این شرکت‌ها، پروژه‌های صنعت پتروشیمی را اجرا می‌کرده و یادگارهای بزرگی از خود بر جای گذاشته‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این‌که خیلی از افراد ادعا دارند که تحریم موجب شده تا صنعت پتروشیمی به سوی استفاده از توانمندی داخلی گام بردارد، افزود: منکر این نیستم که تحریم در این جریان مؤثر بوده، اما در بسیاری از سال‌هایی که تحریم کمتر بوده و راه واردات بسته نبوده، صنعت پتروشیمی از سازندگان و شرکت‌های داخلی استفاده می‌کرده است.

ربیعی گفت: این موضوعات گواه این می‌باشد که صنعت پتروشیمی همواره در انتظار فعالیت‌های شرکت‌های داخلی بوده است. البته قبول داریم که در برخی از تکنولوژی‌ها درصد تامین خارج بیش از داخل بوده که امیدواریم این درصد کاهش یابد. هرچند که معتقدم، صفر شدن وابستگی به خارج، یک شعار است که از نظر اقتصادی نیز صحیح نیست. ما حتی اگر بتوانیم ۹۰ درصد نیازهای این صنعت را از داخل تامین کنیم، به نقطه قابل قبولی رسیده‌ایم.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با بیان این‌که سازندگان داخلی، از این فرصت استفاده کنند و سبد محصولاتی خود را به شرکت‌های پتروشیمی حاضر در نمایشگاه ارائه دهند، افزود: امیدواریم مذاکرات سازندگان داخلی و شرکت‌های پتروشیمی به قراردادها و تفاهم‌نامه‌های اجرایی منجر شود تا با رضایت خاطر بگوییم که به هدف عالی خود از برپایی چنین نمایشگاهی دست یافته‌ایم.

ربیعی در ادامه گفت: نباید قانع به این باشیم که تا به امروز کالایی که از خارج خریداری می‌شده، امروز یک ایرانی آن را می‌سازد، بلکه قدم بزرگ‌تر آن است که شرکت‌های توانمند داخلی بتوانند در حوزه فناوری، به صنعت پتروشیمی کمک کنند.

این امر بدین معنی است که برای ساخت یک محصول، می‌توان از مهندسی معکوس استفاده کرد، اما مهمتر آن است که تغییری در فرآیند ساخت آن ایجاد شود. در صنعت پتروشیمی از این مسایل فراوان وجود دارد و مستلزم آن است که دانش طراحی و فناوری آن را داشته و راه‌حلی برای آن ارائه دهیم.

تعهد هلدینگ خلیج‌فارس به تهیه کالا از سازندگان داخلی

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود، در خصوص تعهد هلدینگ به تهیه کالا از سازندگان داخلی، اظهار داشت: بدون شک بحث استفاده از خدمات و تجهیزات داخلی باید دوسویه باشد و این کار اساسا با سفارش و توصیه صورت نمی‌گیرد و همه مدیران این موضوع را مد نظر قرار می‌دهند. با بخش‌نامه و دستور نمی‌توان از تولید داخلی حمایت کرد.

وی اضافه کرد: گام بعدی برای حمایت از تولید داخل این است که تولیدکنندگان و بخش خصوصی، توانمندی‌های خود را تقویت و نیازهای داخلی را رصد کنند که البته بنده معتقدم، این هم‌افزایی در هر دو سو اتفاق افتاده و هلدینگ خلیج‌فارس و سازندگان داخلی به این دیدگاه مشترک رسیده‌اند.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس، بخشی از برنامه‌های این شرکت در جهت حمایت از تولید داخل را ارائه کرد و گفت: بحث استفاده از توانمندی‌های تولید داخل، یک‌طرفه نیست و باید شرکت‌های خصوصی نیز خواهان این موضوع باشند؛ یعنی باید متقاضی و عرضه‌کننده، برای داشتن ارتباط با یکدیگر در تلاش باشند.

ربیعی در خصوص روش‌های تامین مالی صنعت پتروشیمی گفت: این صنعت بزرگ برای رسیدن به اهداف خود، نیاز گسترده به سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی دارد؛ اما با توجه به شرایط کشور، تامین مالی از طریق فاینانس خارجی تقریبا غیرممکن است. در نتیجه، تمام سرمایه مورد نیاز ارزی خود را از طریق صندوق توسعه ملی باید در اختیار بگیریم که البته به دلیل سودآور بودن این صنعت، قطعا سرمایه‌گذاری صندوق در این صنعت، توجیه‌پذیر است.

وی افزود: این در حالی است که بخش دیگری از نیازهای ارزی ما نیز، حدود ۵٠ میلیون دلار از طریق برخی بانک‌های داخلی تامین شده؛ اما در بخش تامین مالی ریالی، سهم عمده آن از طریق بورس باید انجام شود که متاسفانه درگیر بروکراسی‌های اداری شده و صنعت پتروشیمی را از تامین مالی از طریق بورس مأیوس کرده است.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در خصوص ارائه راهکار برای برداشتن موانع موجود بر سر راه‌های ورود به بورس و تامین مالی از این طریق، گفت: یکی از مشکلات این است که بورس برای پذیرش شرکت‌ها و یا حتی انتشار اوراق مشارکت ما، هیچ تفاوتی میان شرکت‌های بزرگ و خوش‌سابقه قائل نیست، درحالی که باید شرکت‌های بزرگ که تضمین‌کننده بازگشت سرمایه هستند، در اولویت قرار گیرند.

به گفته ربیعی، این مدل برخورد با متقاضیان پیش از این نیز در بانک‌ها اجرا شده و سیستم بانکداری همیشه، مشتریان بزرگ خود را برای اخذ تسهیلات در اولویت قرار می‌داده و می‌دهند.

 

تولیدکنندگان داخلی خوش‌قول باشند

صفرعلی بابایی، مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، روی سخنش بیشتر با تولیدکنندگان داخلی بود و اظهار داشت: ما از بابت قیمت و کیفیت تولیدات داخلی نگرانی نداریم، اما تولیدکنندگان داخلی نیز باید نسبت به زمان تحویل تجهیزات و کالا متعهد باشند. در واقع، تنها نگرانی ما در این زمینه است، چراکه وقتی حجم پروژه‌های ارائه‌شده به سازندگان داخلی زیاد می‌شود، نمی‌توانیم در هر کارگاهی یک نماینده را جهت تنظیم برنامه زمان‌بندی و نظارت بر آن مستقر کنیم و این بخش خصوصی است که باید نسبت به تعهدات زمانی خود پایبند باشد.

واقعیت آن است که صنعت پتروشیمی کشور، صنعت ممتازی است، از هر جهت قابل اعتلا و از سطح تکنولوژی بسیار بالایی نیز برخوردار است، ضمن آن‌که تنوع خوراک مورد نیاز این صنعت در هیچ کشوری مانند ایران نیست و این مساله به گفته تمامی کارشناسان و دست‌اندرکاران این صنعت، کشور ما را از هر جهت ممتاز می‌سازد؛ بنابراین سازندگان و توانمندان داخلی باید در این عرصه خوب بتازند و ایران را تا حد امکان بی‌نیاز از فناوری‌های خارجی کنند.

فراموش نکنیم، بازار صادراتی مناسبی نیز در این صنعت وجود دارد و بخش اعظمی از صادرات کشور بر دوش صنعت پتروشیمی قرار دارد. این صنعت یکی از صنایع اشتغال‌زا در زنجیره پایین‌دستی به شمار می‌رود. از ابتدای توسعه این صنعت تا اوایل همین دولت، ۵۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این صنعت شده که ظرف 10 سال آینده، ۴۰ میلیارد دلار نیز به آن افزوده خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب ها : ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی , پتروشیمی

دیدگاه بسته شده است.