خبرهای ویژه

چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » تامین مواد اولیه از داخل؛ مهمترین چالش برای تولید قطعات فولادی

تاریخ انتشار : 1398/12/24 - 10:32

 کد خبر: 18380
 91 بازدید
 دیدگاه‌ها برای تامین مواد اولیه از داخل؛ مهمترین چالش برای تولید قطعات فولادی بسته هستند

از سوی معاون بازرگانی مجتمع صنعتی اسفراین تاکید شد

تامین مواد اولیه از داخل؛ مهمترین چالش برای تولید قطعات فولادی

ایران از نظر ذخایر سنگ ‌آهن، یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان و در میان 10 کشور برتر قرار دارد. با توجه به این ظرفیت چشمگیر، توسعه صنعت فولاد و صنایع وابسته به آن ، از مهمترین برنامه‌های مسئولان، به ‌منظور توسعه صنعتی و پیشرفت کشور بوده است. در این میان، صنعت فولاد کشور شامل صنایع استخراج، فرآوری و ذوب توانسته سهم قابل‌ توجهی از تولید فولاد جهان را به خود اختصاص دهد؛ به طوری که در سال 2018 میلادی، کشورمان در بین 10 کشور عمده تولیدکننده فولاد و دومین در منطقه غرب آسیا بوده و به گواه بسیاری از کارشناسان، به ‌زودی به جایگاه هشتم جهان و نخستین در منطقه خواهد رسید.

ایران از نظر ذخایر سنگ ‌آهن، یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان و در میان 10 کشور برتر قرار دارد. با توجه به این ظرفیت چشمگیر، توسعه صنعت فولاد و صنایع وابسته به آن ، از مهمترین برنامه‌های مسئولان، به ‌منظور توسعه صنعتی و پیشرفت کشور بوده است. در این میان، صنعت فولاد کشور شامل صنایع استخراج، فرآوری و ذوب توانسته سهم قابل‌ توجهی از تولید فولاد جهان را به خود اختصاص دهد؛ به طوری که در سال 2018 میلادی، کشورمان در بین 10 کشور عمده تولیدکننده فولاد و دومین در منطقه غرب آسیا بوده و به گواه بسیاری از کارشناسان، به ‌زودی به جایگاه هشتم جهان و نخستین در منطقه خواهد رسید. در کنار این مجموعه عظیم، شرکت‌های مرتبط با تولید محصولات تمام‌شده و قطعات فولادی ریخته‌گری شده نیز سهم قابل ‌توجهی در تولید ارزش‌افزوده، افزایش اشتغال‌ و کسب درآمد ارزی دارند. به‌ منظور آشنایی با ظرفیت‌های این بخش و چالش‌های پیش روی آن به سراغ حسن اسماعیلی؛ معاون بازرگانی و عضو هیات مدیره مجتمع صنعتی اسفراین رفته‌ و با وی به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که ماحصل آن از نظر خوانندگان ارجمند می‌گذرد.

 این شرکت در چه سالی تاسیس و در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند؟

مجتمع صنعتی اسفراین در سال 1370 تاسیس شده و در سال 1375 نخستین بخش آن به نام کارگاه آهنگری شعاعی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و سایر بخش‌ها نیز در سال 1386 به مجموعه اضافه شد. هم‌اکنون، طرح تکمیلی شامل پنج بخش مجزا در دست اجرا می‌باشد که تاکنون چهار بخش آن کامل شده و پیش‌بینی می‌شود تا در اوایل سال آینده، بخش نهایی آن نیز تکمیل‌ و مورد بهره‌برداری قرار گیرد. این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده مقاطع فولاد آلیاژی آهنگری‌شده در ایران و خاورمیانه می‌باشد و با توجه به دانش و نوع تجهیزات که در سطح خاورمیانه بی‌نظیر و در سطح جهان کم‌نظیر است، مزیت‌های زیادی برای تولید این محصولات برای تامین نیازهای داخلی و صادرات دارد. ناگفته نماند که محصولات عمده این شرکت به سه دسته مختلف از جمله مقاطع فولادی آهنگری‌شده، قطعات فولادی آهنگری‌شده و قطعات فولادی ریخته‌گری‌شده تقسیم می‌شود.

آیا این شرکت در سال رونق تولید، به تحقق این شعار نزدیک شده است؟

این شرکت در سال 1397 به سوددهی رسید و در سال 1398 با رویکرد جدید توسعه بازار فروش، صادرات محوری و بازاریابی خارجی به بیشترین مقدار فروش و سود خود دست ‌یافته است. امسال تولید ما نسبت به سال گذشته از نظر حجم فروش و سود حاصل از آن بسیار افزایش ‌یافته و توانسته‌ایم وظیفه خود در برابر تامین نیاز شرکت‌های داخلی و صنایع مختلف را به خوبی ایفا نماییم و همچنین صنایع داخلی را از واردات قطعات استراتژیک بی ‌نیاز کنیم. باید به این نکته اشاره داشته باشم که شرایط جدید باعث شده که این شرکت به ‌عنوان صنعتی پشتیبان و استراتژیک در خدمت صنایع بزرگ کشورمان به فعالیت بپردازد.

 آیا تحریم‌ها برای این شرکت مشکلی ایجاد کرده است؟

 اگرچه تحریم‌ها مشکلاتی ایجاد می‌کند که نمی‌توان منکر آن بود، با این‌حال باید خاطرنشان کرد که خودتحریمی و مشکلات داخلی معضلات بیشتری را به وجود آورده است. تحریم‌ها از جنبه‌‌های مختلف نیز برای ما مفید بوده‌؛ چراکه برای نخستین‌بار صنایع کشور را متوجه توان داخلی شرکت‌های ایرانی کرده تا به ‌واسطه فشار و اجبارهای موجود، به سمت صنایع داخلی متمایل شوند. از طرفی تحریم‌ها باعث شد تا صنایع داخلی از جمله مجتمع صنعتی اسفراین با بازاریابی محصولات خود در کشورهای همسایه و با توسعه صادرات خود به کشورهای همجوار، مشکلات تحریم را مرتفع نمایند.

مهمترین چالش پیش روی فعالیت‌های این شرکت چیست؟

مواد اولیه مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و ایران از نظر حجم و کیفیت تولیدات به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محسوب می‌شود. مهمترین ماده اولیه مورد نیاز این شرکت، آهن اسفنجی و آهن ‌قراضه می‌باشد و خرید این مواد به‌ صورت نقدی یا از طریق گشایش اعتبارات بانکی انجام می‌شود. با این‌حال به‌رغم توان بالای داخلی در زمینه تولید آهن اسفنجی، طی دو ماه گذشته یکی از مشکلات مجتمع صنعتی اسفراین، تامین ماده اولیه بوده است. این مجتمع ماهانه حدود 15 هزار تُن آهن اسفنجی مصرف می‌کند که در مقایسه با حجم تولید کشور این میزان ناچیز است؛ اما به‌رغم پرداخت نقدی برای خرید این محصول، نگرانی‌های عمده در تامین آن وجود دارد. طبق بررسی‌های انجام‌شده، باز شدن پای دلالان و واسطه‌ها در تجارت مواد اولیه، کوتاهی دستگاه‌های نظارتی و عدم سیاست‌گذاری درست در زمینه صادرات این محصولات از مهمترین عوامل کمبود مواد اولیه می‌باشد. از طرفی، علاوه بر کمبود این مواد برای صنایع داخلی، قیمت آن نیز افزایش قابل‌ توجهی داشته است. در حال حاضر این مجموعه حتی در شرایط تحریمی نیز نسبت به تامین مواد اولیه وارداتی خود از قبیل الکترود، دغدغه‌ای نداشته و بزرگ‌ترین نگرانی مجتمع صنعتی اسفراین، در خصوص تامین آهن اسفنجی به ‌عنوان ماده اولیه است. به اعتقاد بنده برای مرتفع کردن چنین مشکلاتی، مسئولان و دستگاه‌های نظارتی باید توجه ویژه‌ای به این صنعت داشته باشند.

این مجتمع تا چه میزان در تامین نیازهای داخلی توانمند بوده است؟

مجتمع صنعتی اسفراین در زمینه تولید مقاطع فولاد آلیاژی آهنگری‌شده، نیاز صنایع داخلی را تامین کرده و حتی توانسته با گسترش بازار خود در کشورهای همسایه نیز بازار مناسبی را به دست آورد و بخشی از نیاز این کشورها را تامین نماید و همین موضوع باعث شده تا درآمد ارزی خوبی را کسب کند.

و سخن آخر…

اگرچه تحریم‌های اخیر از نظر شدت و گستردگی بی‌سابقه هستند؛ اما نفس تحریم موضوع جدیدی نبوده و کشور ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تحت تحریم‌های مختلف قرار داشته است. با این‌حال اگر باور به توان داخلی و فرصت انگاشتن تحریم‌ها برای شکوفایی اقتصاد کشور به‌طور واقعی و هدفمند در بین مسئولان و صنعت کشور ایجاد و تقویت شود، می‌توان با استفاده از توان داخلی به مشکلات موجود غلبه کرد و زمینه را برای ایجاد یک اقتصاد قدرتمند و فارغ از وابستگی به درآمدهای نفتی فراهم آورد. در این میان، نباید از دشمنان توقعی جز آسیب زدن داشت؛ اما از دستگاه‌های نظارتی و صنایع داخلی انتظار می‌رود که نیازهای داخلی و تامین آن از طریق ظرفیت‌های موجود در کشور را در اولویت قرار دهند و به شکل عملی به شعار رونق تولید ملی پایبند باشند. اگر این موارد به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد، می‌توان امیدوار بود که کشورمان از این مرحله سخت نیز به خوبی عبور خواهد کرد.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار

دیدگاه بسته شده است.