خبرهای ویژه

یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » تصدی گری دولت؛ مانع جهش تولید

تاریخ انتشار : 1399/04/02 - 12:11

 کد خبر: 18571
 72 بازدید
 دیدگاه‌ها برای تصدی گری دولت؛ مانع جهش تولید بسته هستند

معاون بازاریابی و فروش مجتمع فولاد خراسان:

تصدی گری دولت؛ مانع جهش تولید

استان خراسان رضوی با داشتن موقعیت جغرافیایی راهبردی در همسایگی کشورهای افغانستان پاکستان و ترکمنستان و حوزه کشورهای آسیای میانه، بهره‌گیری از زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی، مراکز صنعتی بزرگ و همچنین دسترسی به نیروی انسانی آموزش‌دیده و توانمند در کنار بازار بزرگ مصرف، یکی از مهمترین مناطق ایران در تحقق توسعه صنعتی و بازرگانی به شمار می‌رود.

استان خراسان رضوی با داشتن موقعیت جغرافیایی راهبردی در همسایگی کشورهای افغانستان پاکستان و ترکمنستان و حوزه کشورهای آسیای میانه، بهره‌گیری از زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی، مراکز صنعتی بزرگ و همچنین دسترسی به نیروی انسانی آموزش‌دیده و توانمند در کنار بازار بزرگ مصرف، یکی از مهمترین مناطق ایران در تحقق توسعه صنعتی و بازرگانی به شمار می‌رود. وجود معدن سنگ‌آهن سنگان در شهرستان خواف در استان خراسان رضوی با ذخیره یک میلیارد تن یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان می‌باشد و از موقعیتی استثنایی برای توسعه صنایع فولاد برخوردار است. مجتمع فولاد خراسان در راستای استفاده از این ظرفیت‌ها، در سال 1380 و در شهرستان نیشابور مورد بهره‌برداری قرار گرفت و به عنوان یکی از سه واحد بزرگ تولیدکننده فولاد در کشور شامل بخش‌های مختلفی از قبیل ریخته‌گری و ذوب، نورد، احیای مستقیم و واحد گندله‌سازی محسوب می‌شود. به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت‌های این مجتمع، گفت‌وگویی را با مهندس محمدحسن پارسا؛ معاون بازاریابی و فروش مجتمع فولاد خراسان انجام داده‌ایم که ماحصل این مصاحبه از نظر خوانندگان ارجمند می‌گذرد.

 

مجتمع فولاد خراسان در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند و حجم تولید و صادرات محصولات آن در سال گذشته چه میزان بوده است؟

با توجه نیاز بازار داخلی و خارجی حوزه فعالیت این مجتمع، تولید فولاد ساختمانی و مقاطع طویل فولادی می‌باشد. مجموع تولیدات مجتمع فولاد خراسان بالغ بر یک‌میلیون و 200 هزار تن می‌باشد که از این میزان، 600 هزار تن آن انواع میلگردهای ساختمانی از شماره 10 تا  32 می‌باشد و مابقی تولیدات، مربوط به محصولات شمش فولادی است که محصولی میانی در صنعت فولاد بوده و در صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان صادرات محصولات فولادی از مجتمع فولاد خراسان بالغ بر 230 هزار تن بوده که از این مقدار 90 درصد آن شمش فولادی و مابقی میلگرد می‌باشد.

با توجه به چشم‌انداز 1404 فولاد در کشور، مجتمع فولاد خراسان چه اقدامی برای تحقق این چشم‌انداز انجام داده است؟

در چشم‌انداز فولاد 1404، مقرر شده که تولید فولاد در کشور به میزان 50 میلیون تن برسد که این حجم از تولید، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق به منظور تامین مواد اولیه، انرژی و نیز زیرساخت‌های صنعتی و حمل‌ونقل است. خوشبختانه مجتمع فولاد خراسان با تدوین چشم‌انداز توسعه و اجرای آن توانسته که از پنج مرحله مهم تولید فولاد تولید کنسانتره، گندله‌سازی، تولید آهن اسفنجی، تولید شمش و ساخت مقاطع فولادی، چهار مرحله آن را در این مجتمع ایجاد کند و به سومین تولیدکننده بزرگ فولاد در کشور تبدیل شود.

آیا این مجتمع در زمینه تامین مواد اولیه، برنامه‌ای برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش معادن نیز دارد؟

با توجه به اهمیت تامین مواد اولیه در زنجیره تامین فولاد و همچنین نزدیکی جغرافیایی مجتمع فولاد خراسان با بزرگ‌ترین معدن سنگ‌آهن کشور در سنگان خواف، این مجتمع در حال احداث کارخانه کنسانتره‌سازی خود و با ظرفیت تولید 5/2 میلیون تن در سال در مجاورت معدن سنگان می‌باشد. با بهره‌برداری از این کارخانه، زنجیره تامین در مجتمع فولاد خراسان تکمیل شده و شاهد افزایش قابل‌ملاحظه تولید محصولات فولادی در این مجتمع خواهیم بود.

مهمترین بازارهای هدف برای مجتمع فولاد خراسان در داخل و خارج کشور کدام بوده‌اند؟

بازارهای هدف در داخل کشور شامل بخش‌های ساختمانی و صنایع مختلف است و بازارهای خارجی محصولات این مجتمع را کشورهای افغانستان و ترکمنستان و همچنین کشورهای آسیای میانه به ویژه ازبکستان تشکیل می‌دهند و محصولاتی مانند انواع میلگرد و مقاطع فولادی طویل از عمده‌ترین محصولات صادرشده به این کشورها می‌باشد. علاوه بر این، شمش فولادی که یک محصول میانی محسوب می‌شود، به بازارهای جنوب شرق آسیا و کشورهای آفریقایی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود. این شرکت با توجه به موقعیت راهبردی خود، سیاست تولید و فروش حداکثری برای تولید و صادرات خود را در پیش گرفته تا از این طریق بتواند جایگاه خود در بازار فولاد جهان را مستحکم کند.

مهمترین موانع جهش تولید و توسعه صادرات برای محصولات مجتمع فولاد خراسان چیست؟

مهمترین مانعی که در زمینه جهش تولید وجود دارد را باید تصدی‌گری دولت و همچنین دستورات، بخشنامه‌ها و قوانین خلق‌الساعه‌ای دانست که از سوی دولت صادر می‌شود. این قوانین و بخشنامه‌ها که در بعضی از موارد، ناسازگار و ناهماهنگ هستند، باعث سردرگمی شرکت‌های فولادی و تعلل در صادرات و فروش محصولات می‌شود. لذا برای تحقق جهش تولید ضروری است تا این معضل مهم برطرف شده تا شاهد افزایش قابل‌ملاحظه تولید و صادرات محصولات فولادی باشیم. صنعت فولاد، ظرفیت‌های بسیاری در تحقق درآمد ارزی و اشتغال‌زایی دارد که در صورت رفع موانع صادرات می‌تواند در مسیر توسعه و آبادانی کشور به کار گرفته شود.

 


برچسب ها : , ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار

دیدگاه بسته شده است.