خبرهای ویژه

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
» آرشیو » توضیحات معاون میراث فرهنگی مازندران درباره کشف اسکلت دختر ۵ هزار ساله

تاریخ انتشار : 1397/11/29 - 16:59

 کد خبر: 15932
 224 بازدید

توضیحات معاون میراث فرهنگی مازندران درباره کشف اسکلت دختر ۵ هزار ساله

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران توضیحاتی در خصوص کشف اسکلت دختر ۵ هزار ساله و مرمت مسجد تاریخی ساری توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ماهنامه دنیای سرمایه گذاری به نقل از ایران اکونومیست – مهدی ایزدی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران به تشریح جزئیات کشف اسکلت دختر ۵ هزار ساله در بابل پرداخت و گفت:در جریان کاوشی که در تپه باستانی بزرودپی انجام شد متوجه شدیم که یکی از آن‌ها جسد یک دختر ۱۳ یا ۱۴ ساله بوده که گردنبند کار شده از صدف نیز در کنار آن بود.

وی افزود:به نظر می‌رسد که این جسد و اجسام دیگر کشف شده با توجه به تجربه‌های حاصل از کشفیات گذشته متعلق به ۳ تا ۵ هزار سال قبل باشد، اما چون هنوز آزمایش دقیق مرتبط با تعیین دقیق قدمت آثار، انجام نشده نمی‌توان نظر دقیقی داد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران گفت:انجام آزمایشات به منظور تعیین دقیق قدمت در استان وجود ندارد و باید چنین آزمایشی را در خارج از کشور انجام بدهیم.

وی ادامه داد:هم‌اکنون مسجد تاریخی ساری را مرمت می‌کنیم که بخشی از آن تا ۳ یا ۴ ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد و مرمتش تا شهریور سال آینده ماه به پایان می رسد.

ایزدی با بیان اینکه هم‌ اکنون حدود ۲۸ پروژه مرمتی در حال کار هستند که تا پایان سال تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود، گفت: نمایشگاه مشترکی نیز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران و شهرداری در پارک ولایت برگزار می‌شود که مقدمات آن را فراهم می‌ کنیم. این نمایشگاه از ۱۵ اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , دنیای گردشگری , مطالب خواندنی , گوناگون
ارسال دیدگاه