خبرهای ویژه

چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » جلوگیری از خام‌فروشی با رسیدن به تولید ۲۵ میلیارد دلاری

تاریخ انتشار : 1398/08/22 - 12:50

 کد خبر: 18043
 222 بازدید

جلوگیری از خام‌فروشی با رسیدن به تولید ۲۵ میلیارد دلاری

وزیر نفت در مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست با بیان این‌که در سال 1392، ظرفیت تولید خوراک اتان پتروشیمی‌ها ۴/۲ میلیون تن بوده و در سال 1397، به ۷/۳ میلیون تن رسید، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۰، این مقدار تولید اتان به ۱۶ میلیون تن افزایش یاید.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری، بیژن نامدار زنگنه اظهار داشت: هم‌اکنون در آستانه جهش سوم صنعت پتروشیمی هستیم که قرار است در این جهش، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به ۱۵۰ میلیون تن در سال برسد.

وی افزود: در سال 1376 که دولت وقت آغاز شد، ارزش تولیدات پتروشیمی یک میلیارد دلار بود که با تلاش و کمک شرکت ملی نفت، وزارت نفت و دولت و تعامل بین‌المللی، توانستیم مجموعه عظیمی از طرح‌ها را آغاز کنیم که بخشی از آن‌ها تا سال 1384 به نتیجه رسید و بخشی دیگر به مدار آمد و ظرفیت تولید کشور به ۱۵ تا ۱۶ میلیارد دلار رسید.

وزیر نفت با بیان این‌که تلاش شد، طرح‌های نیمه‌تمام پایان یابد و در حال حاضر بیشتر طرح‌ها متوجه پلاستیک و الفین است که خوراک در آن‌ها عامل تعیین‌کننده می‌باشد، گفت: در حال حاضر، جمع‌آوری گازهای فلر با ۱،۲ میلیارد دلار توسط هلدینگ خلیج‌فارس و پتروشیمی کارون در جریان است و با اجرای واحدهای NGL و خارک، گازهای مشعل صفر شده و تمامی آن‌ها تبدیل به ثروت و از آلودگی محیط‌زیست نیز جلوگیری خواهد شد.

این عضو کابینه دولت با اشاره به این‌که در جهش سوم پتروشیمی، ارزش تولید محصولات پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد، گفت: تا سال ۱۴۰۰ که اجرای جهش دوم صنعت پتروشیمی ادامه دارد، حدود ۲۷ طرح جدید در شرایطی اجرایی می‌شود که در تحریم به سر می‌بریم.

وی افزود: اکنون باید به مواردی همچون تنوع خوراک و تنوع محصول توجه کرد و در این میان، بیشترین تاکید ما بر استفاده حداکثری از اتان تولیدی است؛ بنابراین تعداد زیادی واحد متانول و کود اوره طراحی و قصد آن است که از خوراک مایع در تلفیق با گاز، استفاده شده و به تولید پروپیلن برسیم و زنجیره پایین‌دست، تنوع یابد.

وزیر نفت با بیان این‌که در حال حاضر در کشورمان، مساله کم‌آبی وجود دارد، بنابراین توسعه پتروشیمی در کنار سواحل خزر به شرط این‌که زنجیره پایین‌دست نیز توسعه یابد را در دستور کار قرار دادیم، گفت: هدف این است که ظرفیت تولید به ۱۳۰ میلیون تن و به ارزش ۳۷ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۴ برسد که معادل مصرف خوراک آن یعنی 1.5 میلیون بشکه هیدروکربن خواهد بود.

زنگنه با تاکید بر اینکه جلوگیری از خام فروشی یکی از برنامه‌های اصلی ما بوده، گفت: اگر رساندن یک میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار جلوگیری از خام فروشی نیست، پس چه چیزی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر سالانه 5 میلیارد دلار خوراک به پتروشیمی‌ها فروخته می‌شود که البته عامل محدودکننده آن تقاضا است که ناشی از پارامترهای اقتصاد کلان است.

زنگنه تصریح کرد: در سال 1397، پالایشگاه‌ها 5 میلیارد دلار خوراک تحویل دادند که 2 میلیارد دلار آن به پتروشیمی‌ها اختصاص یافت.

وزیر نفت با بیان این‌که پتروشیمی خط مقدم جنگ اقتصادی است، گفت: پتروشیمی بالاترین نقش را در بازگرداندن ارز در چرخه اقتصادی کشور داشته و عمده ارز نیز به نیما داده شده و مابقی نیز صرف اجرای طرح‌های نیمه تمام شده است.

وی ادامه داد: ما برای استارت‌آپ‌ها در صنایع پایین‌دست، بالادست و بازرگانی پتروشیمی برنامه مفصلی داریم که امسال آغاز خواهد شد. فقط استقرار فیزیکی مطرح نیست، بلکه روابط اجزا و مجموعه زنجیره مهم است.

رشد صادرات؛ بهترین کار برای مقاومت در برابر تحریمها

وزیر نفت سپس در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران در خصوص این‌که برای تحریم‌ناپذیری صنایع پتروشیمی چه تدابیری اندیشیده شده، گفت: تحریم‌ناپذیری صنعت پتروشیمی در گروی صادرات است؛ اما هیچ شکی وجود ندارد که برای تامین مواد برای خوراک صنایع پایین‌دستی هم، باز باید به صادرات بیاندیشیم.

صادرات، موضوع بسیار مهمی است و بهترین کار برای مقاومت در برابر تحریم‌ها، تقویت این صنایع در کنار رشد صادرات است. بدون تردید ارتباط بین‌المللی بسیار لازم است؛ چه این ارتباط با کشورهای همسایه باشد و چه با دیگر کشورهای جهان.

وی همچنین تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش را ضد محیط‌زیست و ضد بشری خواند و گفت: تحریم‌کنندگان که از ورود دستگاه‌های جمع‌آوری‌کننده گازهای آلاینده مشعل‌های صنایع نفتی جلوگیری می‌کنند، دقیقا جان و زندگی مردم ما را نشانه رفته‌اند.

زنگنه در خصوص جلوگیری از سوختن گازهای همراه مشعل‌ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و نیز اجرای طرح “نو فلرینگ” در صنایع پتروشیمی نیز گفت: نو فلرینگ موضوعی است که ما به‌طور جدی آن را در پیش گرفته‌ایم، اما روشی را انتخاب کرده‌ایم که آثارش در عین حال به تامین خوراک پتروشیمی به شکلی مطلوب خواهد انجامید؛ یعنی صنایعی که در مناطق نفت‌خیز جنوب، فلات قاره و مناطق مرکزی وجود دارد، در این نگاه گنجانده شده است.

زنگنه اظهار داشت: در حال حاضر سالانه 5 میلیارد دلار خوراک به پتروشیمی‌ها فروخته می‌شود که البته عامل محدودکننده آن تقاضا است که ناشی از پارامترهای اقتصاد کلان است، وگرنه ما مسئولیتی در تامین خوراک نداریم.


برچسب ها : ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی , پتروشیمی
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --