خبرهای ویژه

پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » جهش تولید و اشتغال‌زایی در گروی حمایت دولت از بخش خصوصی

تاریخ انتشار : 1399/04/02 - 15:12

 کد خبر: 18594
 88 بازدید
 دیدگاه‌ها برای جهش تولید و اشتغال‌زایی در گروی حمایت دولت از بخش خصوصی بسته هستند

معاون بازاریابی و فروش صنایع غذایی اصالت عنوان کرد

جهش تولید و اشتغال‌زایی در گروی حمایت دولت از بخش خصوصی

رشد و توسعه صنایع غذایی ایران در سال های اخیر بر کسی پوشیده نیست؛ پیشرفتی که ریشه در فرهنگ غذایی اصیل ایرانیان دارد و از تنوع محصولات کشاورزی این سرزمین چهار فصل نشات می گیرد. لذا با توجه به ظرفیت های بالای تولید در کشور و وجود نیروی انسانی توامند و خلاق و همچنین محصولات کشاورزی متنوع، باید افق های بلندتری برای توسعه صنایع غذایی ایران متصور شد

رشد و توسعه صنایع غذایی ایران در سال های اخیر بر کسی پوشیده نیست؛ پیشرفتی که ریشه در فرهنگ غذایی اصیل ایرانیان دارد و از تنوع محصولات کشاورزی این سرزمین چهار فصل نشات می گیرد. لذا با توجه به ظرفیت های بالای تولید در کشور و وجود نیروی انسانی توامند و خلاق و همچنین محصولات کشاورزی متنوع، باید افق های بلندتری برای توسعه صنایع غذایی ایران متصور شد؛ بدان معنا که رسیدن به قله های تولید محصولات با کیفیت در مقیاس جهانی برای صنعت غذایی ایران دور از دسترس نیست. بی شک این صنعت نیز مانند دیگر صنایع تولیدی در ایران با مشکلاتی مواجه است که در درجه اول با شناسایی این مشکلات می توان به رفع آن‌ها امیدوار بود و به مرور زمان به اهداف ترسیم شده برای آن دست یافت. به همین منظور گفت‌وگویی با امیرداود هادی‌پور؛ معاون بازاریابی و فروش صنایع غذایی اصالت و از اعضای هیات مدیره این شرکت درباره  مشکلات صنایع غذایی کشور انجام داده‌ایم که مشروح آن از نظر خوانندگان ارجمند می‌گذرد.

 

در خصوص تاریخچه و آغاز به کار صنایع غذایی اصالت توضیح دهید؟

این مجموعه از سال 1359 آغاز به کار کرده و در ابتدا در زمینه پخش مواد غذایی فعالیت داشت؛ اما به مرور زمان، پدربزرگ بنده تصمیم به تولید مواد غذایی گرفتند و فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردند. تا سال 1388، محصولات اصالت فقط در سطح استان اصفهان توزیع می‌شد؛ ولی از آن سال به بعد، به توزیع کالاها در سطح کشور پرداختیم و تاکنون مسیر رشد خوبی را طی کرده‌ و در سطح بازار ملی به عنوان یک برند مطرح شناخته می‌شویم. باید به این نکته مهم اشاره داشته باشم که تمام محصولات تولیدی صنایع غذایی اصالت، از استانداردهای بین‌المللی برخوردار می‌باشد و تمام هدف ما بر این است تا کالای با کیفیت به مشتریان ارائه دهیم. با بررسی در سطح بازار متوجه خواهید شد که محصولات اصالت، جزو کالاهای ارزان‌قیمت بازار نیست و البته در زُمره کالاهای گران‌قیمت هم محسوب نمی‌شود؛ چراکه حاضر نیستیم، کیفیت را فدای قیمت کنیم. در نظر داریم تا با کسب سود معقولی به فعالیت خود ادامه داده و با افزایش فروش محصولات، هزینه‌های اضافی را پوشش دهیم. در زمان آغاز به کار، شعار این مجموعه “میزبان سفره‌های اصیل ایرانی” بود و اصیل بودن کالاهای‌مان مهمترین موضوع می‌باشد. یکی از استراتژی‌های شرکت بحث “مزه سلامتی” است و با توجه به این‌که سلامتی و کیفیت محصولات از اهمیت ویژه‌ای برای ما برخوردار است، به هیچ عنوان در محصولات تولیدی از مواد نگهدارنده استفاده نمی‌کنیم و سعی داریم تا با پاستوریزه و استرلیزه کردن کالاهای تولیدی، از لحاظ میکروبی با مشکلی مواجه نشویم. ناگفته نماند که هم‌اکنون این مجموعه با شرکت سیمین سپهر سپاهان با برند اصالت در حال فعالیت می‌باشد.

در حال حاضر چه محصولاتی تولید می‌کنید؟

در حال حاضر 11 گروه کالایی را با 90 SQ کالا پوشش می‌دهیم که این گروه‌های کالایی شامل مرباجات، ترشی‌جات، کنسروهای غیر گوشتی، آبلیمو، خیارشور، زیتون، رب گوجه، انواع سس مایونز و … می‌باشد. ناگفته نماند که با توجه به شرایط اقتصادی کشور، سعی‌مان بر این بوده تا در هر گروه، کالاهای پر مصرف را به مشتریان خود عرضه کنیم.

محصولات صنایع غذایی اصالت چه تمایزی با دیگر کالاها دارد؟

این شرکت را به عنوان یک لیدر در نوآوری می‌شناسند؛ زیرا برای بسته‌بندی مناسب و با کیفیت کالاها از هیچ هزینه‌ای دریغ نمی‌کنیم. نکته قابل توجه اینکه، اغلب شرکت‌های فعال در این زمینه، از شیشه‌های عمومی استفاده می‌کنند؛ ولی ما در سال 1389 تولید شیشه‌های اختصاصی را نیز به فعالیت‌های خود اضافه کردیم. در واقع همیشه به دنبال نوآوری هستیم؛ به طوری که در بسته‌بندی‌های گلاب، عرقیجات و آبلیمو، یک نیم لیوان کوچک به عنوان اشانتیون اضافه کرده‌ایم. هم‌اکنون نیز در حال تغییر بسته‌بندی محصولات هستیم و در نظر داریم که خدمات ویژه‌ای به مشتریان ارائه دهیم. از طرف دیگر؛ حدود دو سال است که بر روی یک بسته‌بندی جدید کار می‌کنیم که در نمایشگاه اگروفود رونمایی خواهد شد. در آینده نزدیک نیز در نظر داریم تا ترشی کاراملی را به عنوان یک محصول جدید وارد بازار کنیم.

چه میزان از سهم بازار داخل را تامین می‌کنید؟

 

در مدت 40 سال فعالیت خود، حدود 30 سال آن را در استان اصفهان فعالیت داشته‌ایم و اگر بررسی کنید، متوجه خواهید شد که صنایع غذایی اصالت، برند نخست این استان محسوب می‌شود؛ به طوری که سهم بازار حدود 75 درصدی را در اختیار داریم. بر اساس تحقیقات انجام شده، حدود 23 درصد از سهم بازار کشور را نیز در اختیار داریم که تمام این افتخارت بر اساس سوابق و تاریخچه فعالیت صنایع غذایی اصالت به دست آمده است. باید به این نکته مهم اشاره داشته باشم، کسانی که تاکنون از محصولات ما استفاده کرده‌اند، خوشبختانه از کالاهای تولیدی این شرکت، به عنوان یک محصول با کیفیت، پایدار و نوآور در بسته‌بندی یاد می‌کنند. یکی از مهمترین اهداف این مجموعه در سال جاری، توجه ویژه به بحث تبلیغات و پخش محصولات می‌باشد و در نظر داریم تا جایی که می‌توانیم، واسطه‌ها را کاهش دهیم تا بلکه به مشتریان نهایی خود، سرویس‌دهی مناسبی داشته باشیم. با توجه به سیاست‌هایی که در پیش گرفته‌ایم، امیدواریم تا حدود 50 درصد، افزایش سهم بازار در کشور داشته باشیم.

در زمینه صادرات چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟

مهمترین هدف ما در صنایع غذایی اصالت، گسترش فعالیت‌ها در سطح بین‌المللی می‌باشد و در حال حاضر به کشورهای اروپایی مانند آلمان، استرالیا، هلند، سوئیس، سوئد، انگلستان و کانادا و همچنین کشورهای آسیایی مانند کویت، دبی، افغانستان، عراق و ارمنستان، محصولات اصالت را صادر می‌کنیم.

تحریم‌ها شما را با چه مشکلاتی مواجه کرده است؟

یکی از ویژگی‌های محصولات تولیدی اصالت این است که 90 درصد مواد اولیه مورد نیازمان، از داخل تهیه می‌شود و این موضوع باعث شده تا با توجه به نرخ ارز، قیمت محصولات اصالت قابل قبول باشد و در زمینه صادرات رشد قابل توجهی را داشته باشیم. در حال حاضر محصولات تولیدی صنایع غذایی اصالت، ایرانی‌های خارج از کشور و کسانی که ذائقه نزدیکی به مواد غذایی ایرانی دارند را پوشش می‌دهد. یکی از مشکلاتی که در زمان تحریم‌ها با آن مواجه هستیم، در زمینه برگشت پول است؛ چراکه هیچ کشوری برای ما واریزی انجام نمی‌دهد و با شیوه‌های مختلف پول خود را دریافت می‌کنیم و این موضوع، هزینه‌های سنگینی را به ما تحمیل می‌کند.

چه برنامه‌های توسعه‌ای را برای سال جاری در نظر دارید؟

استراتژی‌ها و برنامه‌های خود را در دی‌ماه هر سال ارائه می‌دهیم که مثلا در سال آینده چه برنامه‌هایی را باید به سرانجام برسانیم که البته این برنامه‌ها بر اساس استراتژی‌های نوشته‌شده، تبیین می‌شود. به اعتقاد بنده؛ فروش، لوکوموتیو یک سازمان است؛ به همین دلیل در سال جاری در زمینه فروش محصولات اصالت، سرمایه‌گذاری‌های مناسبی را انجام داده‌ایم. همچنین نگاه ویژه‌ای به بحث صادرات داریم و در حال تفکر و برنامه‌ریزی به منظور تاسیس شعبه‌های اصالت در سطح کشور هستیم. از طرف دیگر؛ در حال ساخت یک کارخانه 7 هکتاری در شهرک صنعتی خمینی‌شهر اصفهان می‌باشیم که انشاالله در سال 1400 به بهره‌برداری خواهد رسید و برآوردمان این است که در این سال، تعداد نیروهای خود را به یک هزار پرسنل افزایش دهیم.

آیا به اهداف خود در سال گذشته دست یافتید؟

در 6 ماهه نخست سال 1398، به دلیل افزایش دست‌مزدها، جهش‌هایی در قیمت تمام‌شده ایجاد شد و محصولات صنایع غذایی اصالت، از فروش خوبی برخوردار شدند؛ ولی در 6 ماهه دوم سال گذشته به ویژه در ماه‌های آبان و آذر، وضعیت خوبی نداشتیم؛ چون به دلیل بحران‌های به وجود آمده، سبد خرید محصولات افراد جامعه بسیار کوچک شد.

شیوع بیماری کرونا شما را با چه مشکلاتی مواجه ساخته است؟

بنده امیدوارم که این بیماری هرچه سریع‌تر از بین برود؛ چراکه تمام جهان را به چالش کشانده و تولیدکنندگان را با مشکلاتی مواجه ساخته است. با ورود این بیماری در بهمن‌ماه سال گذشته، جلسه‌ای را در مجموعه اصالت برگزار و پیش‌بینی کردیم که در بحث فروش چه اتفاقاتی خواهد افتاد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که قطعا افراد جامعه، مواد غذایی بیشتری مصرف خواهند کرد. در اسفندماه سال 1398، مردم با این تفکر که با کمبود مواد غذایی یا افزایش قیمت رو‌به‌رو خواهند شد، به فروشگاه‌ها هجوم بردند که همین موضوع باعث افزایش فروش محصولات مواد غذایی، به ویژه کالاهای اصالت شد.

آیا دولت از تولیدکنندگان حمایت می‌کند؟

در زمینه صنایع غذایی، ما به عنوان کشوری چهار فصل محسوب می‌شویم و از لحاظ مواد غذایی می‌توان تمام مایحتاج مورد نیاز را تهیه کرد؛ ولی مشکل اساسی، عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان می‌باشد. به اعتقاد بنده، با حمایت دولت از بخش خصوصی، میزان اشتغال‌زایی افزایش پیدا می‌کند و درآمد نیز بیشتر می‌شود. این بخش خصوصی است که می‌تواند در رشد اقتصاد کشور نقش به سزایی ایفا کند. در حال حاضر متاسفانه واسطه گران در کشور، از بهترین شرایط برخوردار هستند، در هیچ یک از مراحل اداری با مشکل مواجه نمی‌شوند، فقط خرید و فروش می‌کند و سودهای آن‌چنانی به دست می‌آورند که باید در این خصوص، تدابیری از سوی مسئولان اتخاذ شود.

آیا زمینه سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی فراهم است؟

صنایع غذایی شاخه‌های مختلفی دارد و برخی از رشته‌های این صنعت، اشباع شده‌اند. هم‌اکنون رقابت بسیار زیادی در صنعت غذایی کشور به وجود آمده و باید سرمایه‌گذاری بسیار هنگفتی کرد تا بتوان در این صنعت پیشرفت کرد. در برهه‌ای از زمان، به‌راحتی امکان انتخاب کالا و تولید آن فراهم بود؛ اما اکنون این‌گونه نیست، بلکه باید با تفکر، برنامه‌ریزی و سرمایه مناسب در مسیر تولید قدم برداشت؛ در غیر این صورت با یک برنامه‌ریزی نامناسب، ضررهای بسیار هنگفتی متوجه تولیدکننده خواهد شد.

 


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای صنعت

دیدگاه بسته شده است.