خبرهای ویژه

شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » حیات و سرزندگی به اصفهان بازگشت

تاریخ انتشار : 1397/11/09 - 13:31

 کد خبر: 15845
 445 بازدید

حیات و سرزندگی به اصفهان بازگشت

امروز اصفهان شاداب است و سرزنده و مردمان دیار نصف جهان به شکرانه جریان یافتن آب در زاینده رود، بسیار خوشحال و شکرگزارند.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری؛  با سرگرفتن زمزمه های زیبای آب از دوردست ها، خنده و شادی مهمان چهره های مهربان ساکنان دیار فرهنگ و هنر شده است.
آنانی که روزگاران پیش همیشه زاینده رود را زنده دیده و بر صفحات آبی آن چشم دوخته و خاطرات بسیاری را با آن در اذهان خود جای داده اند.
بسیاری از شهروندان اصفهان از هم اکنون در محدوده پل های شهر اصفهان با در دست داشتن دوربین و گوشی های تلفن همراه در انتظار ثبت تصاویر زیبا از قدم های روان زاینده رود هستند تا خوشحالی خود را تقدیمش کنند.
از شبانه روز گذشته تا امروز سه شنبه نیز آسمان با بارش های مداوم و پی در پی خود رود زنده اصفهان را همراهی کرد تا جریان آب هرچه سریعتر در رودخانه جاری شود.
آری زاینده رود جاری شد تا مرهمی بر غصه های کشاورزان استان اصفهان باشند آنانی که نان خود را از سفره زاینده رود برداشت می کردند و در نبود آن سختی های بسیاری بر آنها گذشته است.
آنان امروز خوشحال هستند و بستر خاکی زمین را برای استقبال از رحمت الهی بازگشوده اند تا جریان آب برکت را برای آنها به ارمغان آورد.
دریچه های سد زاینده رود از ساعت یک بامداد روز دوشنبه به منظور استفاده کشاورزان بازگشایی و آب در بستر این رودخانه جاری شد.
یکی از کشاورزان شرق اصفهان قبل از اینکه  درباره احساس خود از جاری شدن آب زاینده رود بگوید بر زمین بوسه زد و شکر خدا را به جا آورد و گفت: ما نان خود را همیشه از رحمت و نعمت خدا می گیریم و با همت خود بر سفره خانواده عطا می کنیم.
حسین شرفی افزود: هرچند که در زمان های بسیاری که آبی در زاینده رود جاری نبود بسیار سختی ها و مشکلات عدیده ای بر ما گذشت ولی باز هم چشم امید خود را از لطف بی انتهای خداوند دور نکردیم.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان شرق بی صبرانه در انتظار استقبال از مایه حیات در زاینده رود هستند گفت: تا ساعتی دیگر آب به این منطقه خواهد رسید و تا این لحظه آب در فلاورجان رسیده است.
به گفته معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان میزان حجم خروجی آب از دریچه های سد زاینده رود به 70 متر مکعب بر ثانیه افزایش یافته است.
حسن ساسانی  مدت زمان رهاسازی آب از سد زاینده رود را 20 روز اعلام کرد و گفت: میزان آب رها شده از این سد در طی مدت یاد شده تابع شرایط آب و هوایی است و ثابت نخواهد بود.
وی یادآور شد: اکنون میزان آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود حدود 191 میلیون متر مکعب است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان افزود: برای جلوگیری از هدر رفت آب و تسریع حرکت این مایع حیاتی در بستر زاینده رود و کاهش زمان رسیدن آب به کشاورزان شرق اصفهان، ساماندهی زاینده رود طی سال های اخیر انجام شده است و این اقدامات ادامه دارد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان از کشاورزان این استان خواست در زمین ها و کانال های درجه یک، دو و سه همچنین جوی های سنتی خود نظارت داشته باشند تا از هدر رفت آب در آنها جلوگیری شود.
وی به اقدام های نظارتی آب منطقه ای اصفهان برای جلوگیری از برداشت های غیرقانونی در بستر زاینده رود اشاره کرد و گفت:گروه های کنترل به منظور جلوگیری از برداشت های غیر مجاز توسط این شرکت تشکیل شده است و بصورت شبانه روزی بر برداشت های آب در بستر زاینده رود نظارت دارند.
وی بیان کرد: همچنین نصب کنتورهای حجمی هوشمند برای سنجش میزان برداشت ها و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز با جدیت در شرکت آب منطقه ای اصفهان در حال پیگیری است.
خاطرنشان می شود ‘ رضا اردکانیان ‘ وزیر نیرو 29 دی امسال در هجدهمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت به ‌هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز زاینده ‌رود در سالن جلسات این وزارتخانه تصمیم گیری برای رهاسازی آب از سد زاینده رود را به کمیته استانی کارگروه سازگاری با کم آبی در اصفهان تفویض کرد.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.
زاینده رود به طول بیش از 380 کیلومتر که 280 کیلومتر آن آب ندارد و تالاب گاوخونی هم در نبود آب در سالهای آینده به تاکید کارشناسان یکی از چالشهای زیست محیطی کشور و فلات مرکزی ایران تبدیل می شود.
این رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای اقتصاد
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --