خبرهای ویژه

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
» آرشیو » حیات پُست در دنیای مجازی

تاریخ انتشار : 1397/11/29 - 17:09

 کد خبر: 15938
 202 بازدید

حیات پُست در دنیای مجازی

تداوم حیات پست در دنیای امروز از شکل سنتی صندوق های زرد، هم گام با تغییر فناوری های ارتباطی و دنیای مجازی، نیاز مشتریان و تغییر کارکردها، به ماهیت نوین باید تغییر شکل دهد.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری به نقل از ایرنا – صندوق های زرد پستی برای آن که همچنان ایستاده بمانند، هم گام با تغییر دنیای امروز به تغییر کارکرد و کمی تغییر شکل متناسب با دنیای مجازی نیازمندند.
زمانی تمبر و پاکت های نامه و یک دنیا حرف های دل بود که مهر و موم شده داخل صندوق های زرد پستی به سوی مقصدی روانه می شد و چشمانی را از اشک شوق و دل هایی را از آه حسرت مملو می کرد.
موتور پستچی ها و پاکت نامه ها و بسته های پستی دوران گذشته در برابر دنیای امروز که غرق در بساط فناوری های جدید است راه گریزی ندارد به جز همراهی.
بر کسی پوشیده نیست که باجه ها و شبکه پستی باید بتواند به نیاز مشتریان از در خانه با استفاده از فناوری های جدید پاسخگو باشند، چرا که توجه به ارتقای کیفیت خدمات و لزوم تکریم مشتریان و ارباب رجوع از مهم ترین وظایف شبکه پستی به شمار می رود.
امانات، ارسال نمونه کالا، خدمات پستی نامه های بیمه شده، غیرسفارشی و سفارشی تنها خدمات پستی در سال های قبل و اوایل انقلاب بود که با گذشت سال ها این خدمات از صدها بخش نیز گذرکرده و شرکت پست به بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسان ها در عصر فناوری بدل شده است.

**رشد پست همگام با عزت انقلاب
مدیرعامل شرکت ملی پست، پیشرفت های خدمات پستی ایران اسلامی در این 40 سال را همراه با عزت و اقتدار می داند و آن را ثمره انقلاب بابرکت اسلامی می خواند.
حسین نعمتی با اشاره به نقش مهم نامه رسان ها در ارائه خدمات بهتر به مشتریان، بیان کرد: پست از ظرفیت بالایی برای افزایش ترافیک و درآمد برخوردار است، در این میان نامه رسان ها نقش بسیار مهمی ایفا می کنند و باید با برنامه ریزی های لازم، ضمن افزایش ترافیک و درآمد، میزان پرداختی های کلیه کارکنان به خصوص این افراد را نیز بهبود دهیم.

** فعالیت پنج هزار نامه رسان در کشور
نعمتی گفت: در بخش توزیع نیز هم اکنون پنج هزار نامه رسان به مردم خدمات پستی ارائه می دهند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن قدردانی از زحمات و تلاش توزیع کنندگان در سراسر کشور، افزود: یکی از دغدغه های اصلی مدیران ارشد شبکه پست کشور و تصمیم سازان مجموعه، بهبود وضعیت این گروه از کارکنان به عنوان نماد اصلی پست است.
وی ادامه داد: نامه رسان ها با توزیع به موقع مرسولات می توانند به افزایش ترافیک مجموعه کمک کنند.
نعمتی ، تعصب کاری کارکنان به پست را یکی دیگر از معیارهای برون رفت شرکت ملی پست از بحران ها دانست و گفت: اگر نامه رسانه ها با دقت، سرعت و کیفیت به توزیع مرسولات بپردازند، جذب بازارهای جدید آسان تر خواهد شد.
مدیر عامل شرکت پست اظهار داشت: نگاه پست باید اقتصادی و تجاری باشد، با توجه به کاهش ترافیک در بخش نامه های عادی، اولویت مجموعه شرکت ملی پست در بخش بسته و امانات و شاخص های دیگر است.

** افزایش هشت درصدی درآمد شرکت ملی پست
مدیرعامل شرکت ملی پست، از افزایش درآمد هشت درصدی این شرکت در 10 ماهه سال 97 خبر داد و گفت: 10 ماه امسال در اجرای نقشه بندی و انطباق نشانی، بیش از 42 میلیون رکورد استخراج شده است.
وی با اشاره به اینکه کلیه توزیع کنندگان پستی کشور مجهز به گوشی هوشمند شده اند، افزود: تجهیز توزیع کنندگان پستی به پنج هزار گوشی هوشمند، نوسازی ناوگان حمل و نقل پستی، خرید 20 دستگاه ناوگان سنگین، انتشار تمبر مشترک با هند و ارمنستان از جمله برنامه های اجرایی شرکت ملی پست در 10 ماه امسال است.

** فعالیت 17 هزار دفتر ارتباطی در کشور
نعمتی با اشاره به اینکه در حال حاضر 17 هزار دفتر ارتباطی در کشور وجود دارد، اضافه کرد: تاکنون 10 هزار دفتر ارتباطی روستایی و هفت هزار دفتر شهری در کشور راه اندازی شد و در حال ارائه انواع خدمات پستی به مردم است.
وی اضافه کرد: هم اکنون شرکت ملی پست با بیش از 16 هزار نیروی انسانی با 29 هزار نقطه تماس و پنج هزار مسیر مبادله پستی و جا به جایی روزانه بیش از سه میلیون مرسوله به عنوان سازمانی پویا و کارآمد در حال فعالیت است.

** استقبال پست از مشارکت در حوزه تجارت الکترونیک
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه شرکت ملی پست از مشارکت با شرکت های فعال تجارت الکترونیک استقبال می کند، گفت: شرکت های بزرگ و کوچک فعال در حوزه تجارت الکترونیک می تواند با مشارکت و همکاری با شرکت ملی پست، فعالیت های خود را گسترش دهند.
نعمتی افزود: برخورداری شرکت ملی پست از ناوگان گسترده و امکانات و فضاهای مناسب، زمینه مشارکت و همکاری این شرکت با فعالان حوزه تجارت الکترونیک را تسهیل می کند.
وی با بیان اینکه پست امکانات و زیرساخت های لازم برای گسترش و توسعه فعالیت های مختلف را دارد، بانک های اطلاعات مکانی و کد پستی را از جمله این امکانات عنوان کرد.
نعمتی تاکید کرد: در مدیریت فروش خدمات، بازاریابی، طراحی خدمات جدید، مدیریت منابع کلیدی، مدیریت فضاهای موجود، ارتباط موثر با مشتری و حفظ آنها باید تحول بزرگی ایجاد شود.

**افزایش 54 درصدی پست سفارشی در سمنان
مدیرکل پست استان سمنان نیز با اشاره به افزایش 54 درصدی پست سفارشی این استان در 10 ماه امسال، گفت: این استان در 10 ماه امسال از افزایش 54 درصدی پست سفارشی و 52 درصدی امانات و بسته برخوردار بوده است.
نصرت الله مشیری اضافه کرد: در این مدت، خدمت پست پیشتاز نیز 10 درصد و خرید و فروش اینترنتی 28 درصد افزایش داشته است.
وی از افزایش 2 درصدی پست ویژه در 10 ماه امسال خبر داد و گفت: اجرای طرح سامانه یکپارچه نشانی استاندارد یا جی نف در استان سمنان سبب شناسایی بیش از هشت هزار مکان پستی در دو شهر سمنان و شاهرود شده است و تا پایان سال 97 در همه شهرهای استان نیز تکمیل می شود.
مدیرکل پست استان سمنان اضافه کرد: امکان رهگیری مرسولات مصادیق شخصی به صورت یکپارچه از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی، اتصال به درگاه‌های پرداخت الکترونیک بانکی برای تسهیل در پرداخت هزینه‌های مرتبط از قابلیت های سامانه یکپارچه نشانی استاندارد است.

** چالش های پست در دنیای مجازی
یکی از توزیع کنندگان اداره کل پست استان سمنان گفت: ظهور شبکه های اجتماعی و فضای مجازی و استقبال بالای افراد جامعه از این پدیده، سبب کاهش تعداد نامه های ارسالی شده است.
سپهر محمدی ادامه داد: امروزه کمتر نامه ای بین افراد رد و بدل می شود و همگان خواهان رسیدن پیام های خود درلحظه هستند.
وی اضافه کرد: تنوع پیام رسان های مختلف داخلی و خارجی سبب شده است که دیگر افراد نامه های خود را کمتر به پستچی بسپارند.
محمدی اضافه کرد: بیشتر نامه های ارسالی به پست به منظور رساندن به مقصد، نامه های رسمی میان یک فرد با یک دستگاه یا یک شخصیت حقوقی و به عبارتی نامه های اداری هستند.
وی با اشاره به اینکه پست به منظور نزدیک شدن به نیازهای روز جامعه در راه مدرن شدن قدم برداشته است، گفت: گسترش شبکه های ارتباطی و منسوخ شدن خدماتی دستی پست، سبب پیشروی پست به سمت الکترونیکی شدن شده است.

** فعالیت 268 واحد پستی در استان سمنان
مدیرکل پست استان سمنان از فعالیت 268 واحد پستی در استان خبر داد و گفت: 83 واحد از واحدهای پستی در شهرهای استان و 185 واحد نیز در مناطق روستایی استان مشغول به خدمت هستند.
وی اضافه کرد: 21 خط پستی در این استان فعال است و طبق قانون هر مرسوله ای که یک فرستنده و دریافت کننده دارد باید جا به جایی آن از طریق پست صورت بگیرد.
مدیرکل پست استان سمنان گفت: امروز پست در این ارتباط با چند چالش جدی از جمله خودپستچی گری و فعالیت رقبای غیررسمی مانند راه آهن، تعاونی ها و پایانه های بار و مسافر مواجه است که مبادرت به جا به جایی مرسولات می کنند.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه