خبرهای ویژه

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
» آرشیو » خَلق فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری با بهینه‌سازی مصرف گاز در کشور

تاریخ انتشار : 1398/12/24 - 11:52

 کد خبر: 18400
 95 بازدید
 دیدگاه‌ها برای خَلق فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری با بهینه‌سازی مصرف گاز در کشور بسته هستند

خَلق فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری با بهینه‌سازی مصرف گاز در کشور

گاز طبیعی پاک‌ترین سوخت در بین سوخت‌‌های فسیلی است، همچنین عوامل دیگری مانند بالا بودن بازده حرارتی این حامل انرژی و پیشرفت‌های تکنولوژیک، رو به پایان بودن ذخایر نفتی و افزایش قیمت نفت در سال‌های اخیر و همچنین سیاست کشورهای مصرف‌کننده انرژی مبنی بر متنوع‌سازی منابع انرژی وارداتی جهت افزایش امنیت تامین انرژی را می‌توان به عنوان مهمترین دلایل رشد گرایش جهانی به گاز طبیعی نام برد.

در بین حامل‌های مختلف انرژی، گرایش جهانی به گاز طبیعی با چنان رشدی همراه بوده که انتظار می‌رود در فاصله سال‌های 2020 تا 2030 میلادی، این حامل انرژی به عنوان سوخت اصلی شناخته شود و در این زمینه، نفت را پشت سر گذارد که از مهمترین دلایل این رویکرد، می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد. گاز طبیعی پاک‌ترین سوخت در بین سوخت‌‌های فسیلی است، همچنین عوامل دیگری مانند بالا بودن بازده حرارتی این حامل انرژی و پیشرفت‌های تکنولوژیک، رو به پایان بودن ذخایر نفتی و افزایش قیمت نفت در سال‌های اخیر و همچنین سیاست کشورهای مصرف‌کننده انرژی مبنی بر متنوع‌سازی منابع انرژی وارداتی جهت افزایش امنیت تامین انرژی را می‌توان به عنوان مهمترین دلایل رشد گرایش جهانی به گاز طبیعی نام برد.

در حال حاضر، ایران با در اختیار داشتن 17 درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان، دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی دنیاست، همچنین به دلیل قرار گرفتن در بین بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان انرژی، از موقعیت ویژه‌ای برای صدور این حامل انرژی و کسب درآمد ارزی از آن برخوردار است، ولی در حال حاضر به جز صادراتی محدود، نقش عمده‌ای در بازار رو به رشد گاز طبیعی ایفا نمی‌کند.

از آنجا که گاز طبیعی، محور اصلی توسعه شناخته‌ شده و درآمدهای حاصل از صادرات منابع هیدروکربوری نیز، سهم به سزایی از بودجه کل کشور (حدود 60 درصد) و درآمد ملی ایران را دارد و نیز به دلیل لزوم اتخاذ استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی و بهبود شاخص‌های اقتصادی کلان، این سوخت پاک از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ لذا مطالعه، شناخت استعدادها و ظرفیت‌های تولید و صادرات و عوامل محیطی تاثیرگذار در فرآیند صادرات گاز طبیعی و فرآورده‌های آن، اجتناب ناپذیر می‌باشد.

از این رو، شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های بین‌المللی ایران برای صادرات گاز طبیعی و چگونگی افزایش سرمایه‌گذاری در این صنعت در شرایط کنونی، از اهم مسایلی است که باید بهینه به آن، پرداخت تا از این طریق، تحلیل دقیق‌تری از محیط بین‌المللی این صنعت به دست آورد تا بتوان بر اساس آن، استراتژی متناسب با این مزیت نسبی ایران را اتخاذ کرد. بر همین اساس، با تعدادی از کارشناسان در موقعیت پیش‌آمده در هفدهمین نشست کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران، به گپ و گفت پرداختیم که با هم مرور می‌کنیم.

عراق؛ جایگزین بی‌رقیب ایران در بازار جهانی نفت

بررسی‌ها نشان می‌دهد، به دنبال افت تقاضای نفت در آسیا به دلیل شیوع ویروس کرونا، تولیدکنندگان بزرگ خاورمیانه دست به تغییر بازارها زده و بخشی از صادرات نفت خود را به غرب به ویژه کشورهای اروپایی روانه کرده‌اند و جالب آن‌که، حجم عمده این تغییر بازار صادراتی نیز از سوی کشورهای عراق و عربستان رخ داده است.

رضا پدیدار؛ رییس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران به بیانیه اخیر اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت این سازمان پرداخت و گفت: بر اساس گفته‌های رییس دوره‌ای اوپک، کاهش تولید نفت اوپک تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید شده که تا پایان این سال، کاهش 2/1 میلیون بشکه‌ای نفت از سهمیه‌های اعضای اوپک در دستور کار بود و بر اساس تصمیم اعضای این سازمان، ۵۰۰ هزار بشکه نیز به سهمیه کاهش تولید نفت اوپک افزوده شد که به این ترتیب، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، معادل 7/1 میلیون بشکه نفت از سهمیه تولیدی این سازمان کاهش خواهد یافت.

وی با توجه به لزوم توسعه صنعت گاز و چشم‌انداز آن در سال ۹۹، بر لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر و نیز رقابتی شدن این صنعت با مشارکت بخش خصوصی و کسب سهم از بازارهای جهانی تاکید کرد.

پدیدار در خصوص جایگزینی عراق در بازار نفت به جای ایران، به اخبار مربوط به نفت عراق در رسانه‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: طبق گفته وزیر نفت عراق، این کشور قصد دارد، تولید نفت خود را به 8 میلیون بشکه در روز برساند. در حال حاضر، تولید نفت عراق حدود 5/4 تا 5 میلیون بشکه در روز است و این نشان می‌دهد که عراق قصد دارد، جای خالی ایران در بازار جهانی نفت را پُر کند.

 

صنعت گاز و اهمیت راهبردی آن در مسیر توسعه

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است: در روند کنونی تحولات نظام بین‌المللی، کشورهایی نقش قدرت برتر جهانی دارند که بتوانند بر منابع و خطوط انتقال انرژی جهان تسلط داشته باشند؛ بنابراین با توجه به موقعیت ایران در بخش گاز که اهمیت بیشتری هم از نفت دارد و با در اختیار داشتن یکی از مهمترین منابع گاز جهان و موقعیت برتر جغرافیایی در منطقه غرب آسیا، باید بتواند به این نقش برتر دست یابد.

بر اساس گزارش بریتیش پترولیوم (BP)، هرچند جایگاه گاز ایران در رتبه نخست جهان است، اما در رتبه‌بندی صادرکنندگان جهان، متاسفانه کشورمان در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد و اگرچه این موضوع، بیشتر به دلیل مشکلات جنگ، تحریم‌ها و عدم دسترسی ایران به تجهیزات روز دنیا است، ولی کاملا هم نمی‌تواند توجیه‌‌پذیر باشد. با این حال، توجه به این نکته الزامی است که در فعالیت‌های صنعتی، تولیدی و به‌طورکلی اقتصادی کشور، انرژی و ارتباط آن با سایر فعالیت‌ها باید به‌خوبی مدیریت ‌شده و نقش تعیین‌کننده مخازن راهبردی گاز در آینده اقتصاد کشور به‌خوبی نشان داده شود.

به باور این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، امروز اقتصاد کشور در ساختار اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در شرایط مختلف، توانایی و پایداری لازم را دارد و قادر خواهد بود با حذف کمبودها، جریان توسعه و پیشرفت را میسر ساخته و در جاده رشد و توسعه همه‌جانبه، ضمن بهره‌گیری از توانمندی‌های موجود، از ثبات لازم برخوردار شود.

فرصت‌های مشارکت بخش خصوصی در صنعت گاز

راهبرد و سیاست اصلی بخش گاز در کشور، بهینه‌سازی مصرف و کاهش شدت انرژی در کشور است.

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل پیشین شرکت ملی گاز ایران و عضو هیات‌رییسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت با بیان این مطلب، از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نیز خواست تا وزارت نفت را در تحقق این راهبرد همراهی کنند.

وی، مدیریت تجدید ساختار صنعت گاز را یکی از ماموریت‌های اصلی شرکت ملی گاز ایران بیان کرد و گفت: تا افق ۱۴۰۴، صنعت گاز کشور باید به صنعتی رقابتی، کارا و با مشارکت مؤثر بخش خصوصی تبدیل شود.

عضو هیات‌رییسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، تجاری‌سازی و بهره‌گیری از فرصت‌های بازار جهانی را از مهمترین ضرورت‌های راهبردی تحقق این ماموریت‌ها دانست و افزود: شرکت ملی گاز ایران بر تنوع‌بخشی در بخش صادرات گاز، حضور فعالانه سوآپ گاز و کسب سهم 8 تا ۱۰ درصدی در بازار جهانی گاز همچنان تاکید دارد.

این کارشناس ارشد انرژی، سهم گاز از سبد انرژی فسیلی کشور را حدود ۷۵ درصد اعلام کرد و گفت: با توجه به این آمار و ظرفیت پالایش گاز در کشور که معادل یک میلیارد و ۳۱ میلیون مترمکعب در روز است، صنعت گاز باید در این راستا، گام‌های بلندتری برداشته و خود را به دستیابی به سهم کشور در بازار جهانی نزدیک‌تر سازد.

عراقی همچنین بر اساس آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت ملی گاز ایران، سهم ماده ۱۲ در تامین منابع سرمایه‌گذاری در بخش گاز در سال گذشته را حدود ۳۱ درصد اعلام کرد و افزود: شرکت ملی گاز ایران مسیر درستی را در تامین منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاری در این حوزه در پیش گرفته، به‌گونه‌ای که برای سال آینده، سرمایه‌گذاری شرکت ملی گاز در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر خواهد شد.

مدیرعامل پیشین شرکت ملی گاز ایران در ادامه، بالا بودن شدت مصرف انرژی، روند کاهش تامین خوراک در برخی پالایشگاه‌ها، نبود حضور موثر در بازارهای جهانی گاز و تداوم نظام قیمت‌گذاری فاقد منطق اقتصادی را از جمله چالش‌های پیش روی این صنعت نام برد و گفت: باید از این چالش‌ها با دادن بهای بیشتر به شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری که می‌توانند ما را در روزآمد کردن این صنعت کمک کنند، عبور کرد. ارتباط تنگاتنگ میان صنعت و دانشگاه که تعاملی دوسویه را رقم زده است، ما را بیشتر در این مسیر کمک می‌کند.

وی در پایان، بهینه‌سازی مصرف گاز، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های شرکت ملی گاز، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در تامین نیازهای صنعت گاز و برون‌سپاری و پیمان‌سپاری فعالیت‌های بهره‌برداری در پالایشگاه‌ها و مناطق عملیاتی انتقال گاز را از جمله فرصت‌های توسعه مشارکت بخش خصوصی در صنعت گاز بیان کرد و از این قشر خواست تا تعامل بیشتری با نهادهای دولتی داشته و به‌ویژه در بخش روزآمد کردن فناوری‌ها، یاری‌رسان باشند.

کلام آخر…

در آخرین تحلیل می‌توان گفت که در قرن بیست و یکم، انرژی و به‌طور مشخص نفت و گاز طبیعی از مهمترین مولفه‌های تاثیرگذار در تولید ثروت و قدرت در جهان کنونی محسوب می‌شوند.

اقتصاد کنونی جهان ‌به‌رغم رقابت‌های بی‌وقفه و استفاده از مزیت‌های نسبی، همچنان به انرژی نفت و گاز و تامین امنیت آن وابسته است. با توجه به آن‌که انرژی، نقطه حرکت و سنگ بنای توسعه اقتصاد جهانی است و در دنیای امروز باید گفت که انرژی خود از ارکان قدرت محسوب می‌شود، بنابراین کشورهای دارنده منابع گاز طبیعی می‌توانند با طراحی و دنبال کردن اهداف استراتژیک خود، انرژی تولید را در داخل کشور فراهم و با توجه به تحولات و رقابت شدید کشورهای جهان به‌ویژه کشورهایی که در ردیف صنعتی شدن قرار دارند، به تحولی اساسی و رشدی همه‌جانبه دست یابند.


برچسب ها : ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی , گاز

دیدگاه بسته شده است.