خبرهای ویژه

جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » در حاشیه سی و سومین کنفرانس بین المللی برق

تاریخ انتشار : 1397/08/01 - 11:43

 کد خبر: 13019
 375 بازدید

در حاشیه سی و سومین کنفرانس بین المللی برق

وزیر نیرو گفت: تعیین قیمت تکلیفی در صنعت آب و برق به معنی دادن یارانه بیشتر به مشترکان پرمصرف است که یک بی عدالتی محض بوده و روی خدمت رسانی اثر می گذارد.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» در حاشیه کنفرانس بین المللی برق که در پژوهشگاه نیرو در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران افزود: ما باید درباره تعرفه ها مقداری بیشتر صحبت کنیم و بشنویم تا موضوع جای خود را در جامعه به درستی باز کند.
اردکانیان اظهار داشت: تعرفه ها باید به پایدار بودن عرضه آب و برق کمک کند؛ یعنی اگر قیمت یک کیلووات ساعت برق 100 تومان است و ما 60 تومان از مشترک می گیریم، این رویه تا جایی قابل تحمل است اما از جایی به بعد، به اختلال در عرضه برق تبدیل می شود و خدمت رسانی را مختل می کند.
وزیر نیرو افزود: اثر دیگری که تعرفه دارد این است که فرض کنیم در عرضه برق مشکلی وجود نداشته باشد و دولت بتواند از منابع دیگری به صنعت برق کمک بدهد و یک برق یارانه ای کماکان ارایه شود.
وی ادامه داد: چون در بخش های مختلف الگوی صحیح مصرف برق رعایت نمی شود، تعیین تکلیفی به این معنی است که بدمصرف ها از یارانه بیشتری بهره مند می شوند.
اردکانیان گفت: اگر موضوع اصلاح قیمت را طرح می کنیم، یادمان باشد که در یک جا بخصوص برای پر مصرف ها این قیمت و تعرفه بیش از این که نقش منبع مالی را داشته باشد، باید نقش بازدارندگی را ایفا کند. یعنی قیمتی باشد که اگر کسی بیش از حد متعارف مصرفکرد، هزینه بالاتری بپردازد.
وزیر نیرو تاکید کرد: هر فرد برای خرید یک هزار لیتر آب آشامیدنی با کیفیت از فروشگاه 2 میلیون تومان می پردازد اما این رقم در شبکه آبرسانی شهری 500 تومان و در روستایی 200 تومان محاسبه می شود یعنی بابت هر لیتر 2 ریال هزینه می کند؛ در چنین شرایطی طبیعی است این آب آشامیدنی به هر کاری می آید و این شیوه ای درست و قابل ادامه نیست.
وی با رد این ایده که قرار است قیمت ها به میزان زیاد تغییر کند، اظهار داشت: باید در این زمینه بیشتر کار کنیم، بیشتر سخن بگوییم و بیشتر به حرف کسانی که در عرصه های مختلف اجتماع صاحب نظر هستند، گوش فرا دهیم؛ این موضوع ابتدا باید به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود و آن زمان است که همه یک هدف داریم.
وی گفت: در وزارت نیرو بیشتر به منابع داخلی یعنی پول و آب و برق متکی هستیم؛ در بودجه سال گذشته مقداری مضیقه هایی برای استفاده به موقع از منابع داخلی ایجاد شد که با موضوع پرداخت یارانه ها ارتباط داشت؛ امیدواریم کمک مجلس در تصویب بودجه 98 به گونه ای باشد که کاستی های سال قبل را رفع کند و اجازه دهد مثل 44 سال گذشته وزارت نیرو به موقع به منابع داخلی خود دسترسی داشته باشد.

** برنامه وزارت نیرو برای تامین برق تابستان 98
وزیر نیرو اظهار درباره برنامه های این وزارتخانه برای تامین برق در تابستان سال آینده اظهار داشت: از حدود سه ماه پیش برای تامین برق سال آینده برنامه ریزی کرده ایم.
به گفته اردکانیان، 25 نیروگاه حرارتی به ظرفیت پنج هزار و 200 مگاوات در دست تکمیل و 650 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و 200 نیروگاه آبی در دست ساخت است ضمن آنکه قرار است سه هزار مگاوات نیز از محل مدیریت مصرف تامین شود.
اردکانیان گفت: سه هزار مگاواتی که قرار است از محل مدیریت مصرف تامین شود، شامل 11 زیربرنامه بوده که یکی از آن برنامه ها به اصلاح مصرف باز می گردد؛ ما مدیریت مصرف را مساوی اصلاح قیمت و تغییر تعرفه نمی دانیم؛ برای نمونه 15 میلیون لامپ را در دستگاه های دولتی و غیردولتی تعویض یا روشنایی معابر را به شکلی مدیریت می کنیم که بدون هر گونه اخلال، برق کمتری مصرف شود.
وی ادامه داد: بخشی از برنامه ها برای گذراندن اوج بار تابستان 98 به شبکه های انتقال برق باز می گردد که در این زمینه برنامه ریزی مفصلی انجام شده و به دنبال تامین منابع مالی مورد نیاز هستیم و سعی می کنیم از همه منابع موجود استفاده کنیم.
وزیر نیرو یکی دیگر از راه های تامین برق تابستان 98 را استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دانست و گفت: اکنون بخش خصوصی 60 درصد برق کشور را تامین می کند و عضو جدانشدنی صنعت برق است.

** ماجرای نامه نگاری درباره آب های ژرف
اردکانیان در پاسخ به سوالی در مورد اینکه «شما نامه ای تند به رئیس جمهوری در مورد دخالت سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهوری در آب های ژرف نوشته اید» خطاب به این خبرنگار گفت: «چه کسی گفته تند؟ وقتی من یک حرف هیجان انگیز نمی زنم و از آن تیتر در نمی آید، همکار شما نباید خودش نمک و فلفلی به آن اضافه کند.»
وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که «شما هیچ نامه ای ننوشته اید؟» گفت: «من کار و کاسبی ام نامه نوشتن است، سر تند بودن آن بحث دارم. من اخلاقی دارم که وقتی به شما یک نامه می نویسم و در آن اشاره ای به ایشان می کنم، حتما رونوشتی به ایشان می زنم که ایشان از فرد دیگری راجع به چیزی که به شما گفتم نشنود.»
به گزارش ایرنا، سی و سومین کنفرانس بین المللی برق و ششمین کنفرانس فناوری نانو در صنعت برق امروز در پژوهشگاه نیرو کار خود را آغاز کرد و تا دوم آبان ماه ادامه دارد.
در این کنفرانس یک هزار و 74 مقاله از داخل و خارج از کشور دریافت شده که توسط 165 نفر از اساتید کمیته های علمی بررسی و از بین آنها 383 مقاله برگزیده شده که 220 مقاله آن به صورت شفاهی ارایه می شود.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای اقتصاد , دنیای انرژی
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --