خبرهای ویژه

یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » ديگر براي تولید آمونیاک و متانول در ایران مجوز صادر نمی شود

تاریخ انتشار : 1398/09/18 - 11:29

 کد خبر: 18116
 210 بازدید
 دیدگاه‌ها برای ديگر براي تولید آمونیاک و متانول در ایران مجوز صادر نمی شود بسته هستند

ديگر براي تولید آمونیاک و متانول در ایران مجوز صادر نمی شود

به گزارش خبرنگار دنياي سرمايه گذاري، جليل قسامي، مديرعامل شركت پتروشيمي آپادانا امروز دوشنبه در جريان بازديد خبرنگاران از اين شركت، با بيان اين مطلب و با اشاره به منابع عظیم گازی مشترک بین ایران و قطر اظهار داشت: قطر با کمک شرکت های معتبر دنیا با قدرت گاز برداشت می کند. ایران نیز در این عرصه فعال است اما باید برای گاز برداشت شده برنامه داشت زیرا نمی توان از گاز تنها برای مصرف سوخت استفاده کرد.

وی افزود: از همین ‌رو طرح های پتروشیمی در منطقه عسلویه تعریف شد که شامل خوراک های متان، اتان، پروپان و بوتان می شود.
مدیرعامل پتروشیمي آپادانا با اشاره به پیش بینی سرمایه گذاری ۴۶۲ میلیون یورو در این پتروشیمی، گفت: از این میزان، ۱۲۰ میلیون یورو از محل یوزانس ژاپن تامین شده است.
قسامی با اشاره به اینکه متانول در سبد هلدینگ خلیج فارس وجود نداشت، گفت: این در حالی است که زنجیره متانول ارزش افزوده بالایی دارد.
به گفته مدیرعامل پتروشیمی آپادانا، هلدینگ خلیج فارس، توسعه صنایع پایین دستی را در دستور کار خود قرار داده است.
وی با بیان اینکه قرار بود این طرح مشترک بین ایران و ونزوئلا باشد، ادامه داد: اما ان کشور نیامد و به تنهایی آن را توسعه دادیم.
قسامی افزود: متانول در تولید چسب ها و رزین ها استفاده می شود. حتی در کشورهای پیشرفته متانول را به عنوان سوخت پاک خودرو ها استفاده می کنند.
وی تاکید کرد: اخیرا با تکنولوژی های جدید از متانول در تولید اتیلن و پروپیلن استفاده می شود.
مدیر عامل پتروشیمی آپادانا با اشاره به ظرفیت تولید ۵ هزار تنی روزانه واحد متانول این‌ شرکت، افزود: سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در سال متانول در این شرکت تولید خواهد شد.
وی مجموع سرمایه گذاری پیش بینی شده برای این طرح را ۴۶۲ میلیون یورو عنوان کرد و ادامه داد: تا کنون ۲۵۰ میلیون یورو ثبت سفارش و نصب شده و کار، روند خوبی دارد.
قسامی تاکید کرد: سعی شد تا تمام تجهیزات داخلی باشد اما برخی تجهیزات که در داخل وجود ندارد از بهترین برندهای دنیا استفاده کردیم.
وی خلوص متانول تولیدی در پتروشیمی آپاداناخلیج فارس را ۹۹.۹ دانست و گفت: اکنون ایران ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن متانول تولید می کند که ۳۰۰ هزار تن آن در داخل مصرف و ۸ میلیون تن صادر می شود.
به گفته قسامی، این در حالی است که تولید متانول چین در سال ۶۰ میلیون تن است و ۱۰ میلیون تن نیز واردات دارد و مجموع مصرف چین ۷۰ میلیون تن متانول در سال است.
وی تاکید کرد: چین ۸۰ درصد متانول خود را از ذغال سنگ تولید می کند و این در شرایطی است که ذغال سنگ آلودگی محیط زیستی بالایی دارد. از همین رو دستگاه های محیط زیستی دنیا به دنبال محدود کردن مصرف ذغال سنگ هستند بنابراین چین باید حدود ۸۰ درصد از نیاز متانول خود را برای جلوگیری از توقف تولید صنایع پایین دستی، وارد کند.
اين مقام مسئول ادامه داد: از همین رو ، بازار متانول ایران تضمین شده است. از سوی دیگر هلدینگ خلیج فارس قصد تکمیل زنجیره متانول را دارد.
قسامی افزود: زمان بهره برداری از پتروشیمی آپادانا خلیج فارس شهریور ۱۴۰۰ خواهد بود. همچنین قرار است سرویس های جانبی، را از پتروشیمی دماوند بگیریم اما بسیاری از نیازها مانند اکسیژن، هوا و نیروژن را خودمان تامین می کنیم.
وی پیشرفت فیزیکی طرح را ۴۷ درصد دانست و گفت: لیسانس این پتروشیمی مربوط به کازاله سوییس است.
مدیرعامل پتروشیمی آپادانا خلیج فارس با بیان اینکه مجوز جدیدی برای تولید آمونیاک و متانول در ایران صادر نمی شود، گفت: تمامی متانول تولیدی صادر می شود.


برچسب ها :
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی , پتروشیمی

دیدگاه بسته شده است.