خبرهای ویژه

شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » شفافیت مالی؛ لازمه موفقیت بازرگانی صنعت فولاد

تاریخ انتشار : 1398/12/24 - 10:42

 کد خبر: 18383
 97 بازدید
 دیدگاه‌ها برای شفافیت مالی؛ لازمه موفقیت بازرگانی صنعت فولاد بسته هستند

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت آهن مجد فراز بیان کرد

شفافیت مالی؛ لازمه موفقیت بازرگانی صنعت فولاد

صنعت فولاد کشور در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل‌توجهی بوده است. ایران که برای سال‌ها بخش عمده نیاز خود در زمینه آهن و فولاد را از طریق واردات تامین می‌کرد، اکنون به یکی از 10 کشور عمده تولیدکننده فولاد در جهان تبدیل ‌شده و علاوه بر تامین نیازهای داخلی، بخشی از بازار جهانی فولاد به‌ویژه در کشورهای همسایه را نیز قبضه کرده است.

صنعت فولاد کشور در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل‌توجهی بوده است. ایران که برای سال‌ها بخش عمده نیاز خود در زمینه آهن و فولاد را از طریق واردات تامین می‌کرد، اکنون به یکی از 10 کشور عمده تولیدکننده فولاد در جهان تبدیل ‌شده و علاوه بر تامین نیازهای داخلی، بخشی از بازار جهانی فولاد به‌ویژه در کشورهای همسایه را نیز قبضه کرده است. علاوه بر این در چشم‌انداز 1404 فولاد کشور، ایران باید میزان تولید فولاد خام خود را به 50 میلیون تن برساند که در صورت تحقق این امر، به هفتمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان تبدیل خواهد شد. بهرام سلطانی؛ قائم‌مقام مدیرعامل شرکت آهن مجد فراز که تجربه 32 سال فعالیت در زمینه بازرگانی در صنعت آهن و فولاد کشور را دارد، معتقد است: “تحقق این چشم‌انداز، مستلزم ارتقای زیرساخت‌ها و آمادگی برای رقابت در سطح جهانی است.” مشروح این گفت‌وگو از نظر خوانندگان ارجمند می‌گذرد.

شرکت آهن مجد فراز در چه حوزه‌ای فعالیت دارد؟

این شرکت، بخشی از هلدینگ آهن مجد است و شرکت‌های عمرانی، خدمات درمانی و بازرگانی در حوزه آهن و فولاد، زیرمجموعه‌های این هلدینگ را تشکیل می‌دهند. دو شرکت آهن مجد فراز و ایرانیان در حوزه بازرگانی آهن و فولاد فعالیت می‌کنند؛ اما گستره فعالیت هر کدام با دیگری متفاوت است؛ به طوری که شرکت آهن مجد فراز در حوزه زنجیره تامین صنایع بالادستی و شرکت ایرانیان در صنایع پایین‌دستی فولاد فعالیت دارند. به دلیل تجربه چندین ساله و اعتباری که شرکت آهن مجد فراز در بازار فولاد و آهن کشور کسب کرده، همواره از سوی مشتریان خُرد و کلان مورد اعتماد بوده و با انجام فعالیت بازرگانی خود نقش عمده‌ای را در تامین مواد اولیه در زنجیره تامین فولاد ایفا کرده است.

در حال حاضر مهمترین چالش صنعت فولاد چیست؟

پیش ‌از این همواره یکی از مهمترین مشکلات در صنعت فولاد، فروش محصولات تولیدشده بود؛ اما در حال حاضر با توجه به بازار داخلی و خارجی مناسبی که برای محصولات فولادی ایران وجود دارد، بزرگ‌ترین مشکل، تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات است؛ به طوری که شرکت آهن مجد فراز در چند ماه گذشته، بیشترین تقاضا را در زمینه تامین مواد اولیه داشته است. علاوه بر وجود بازار مناسب برای فروش محصولات، تحریم‌ها نیز در کمبود مواد اولیه تاثیرگذار بوده، از این‌رو برخی از شرکت‌ها به دلیل ممانعت از توقف خط تولید، حاضر به تامین مواد با قیمت‌هایی بالاتر از نرخ متعارف نیز هستند، چراکه هزینه توقف خط تولید بسیار سنگین بوده و اضافه ‌هزینه مواد اولیه در برابر آن ناچیز است.

آیا اهداف این شرکت در سال جاری محقق شده و چه طرحی برای توسعه فعالیت‌های خود دارید؟

شرکت آهن مجد فراز در سال جاری به اهداف خود دست یافته؛ به طوری که تا قبل از پایان امسال، تاکنون به رکورد فروش بیش از یک‌میلیون تن محصولات مختلف رسیده است. این شرکت در نظر دارد، با توجه به طرح توسعه فعالیت‌های خود، سالانه 30 تا 35 درصد بر حجم فعالیت خود بیافزاید و امیدواریم در سال آینده نیز مسیر رشد را ادامه دهیم، با این‌حال امکان دارد مشکلاتی از قبیل تحریم، مانعی برای دستیابی به این رشد باشد. علاوه بر این در صدد هستیم تا سال آینده در زمینه تولید نیز فعالیت خود را آغاز کنیم و به همین منظور معدنی در استان یزد خریداری شده و در نظر داریم تا کارخانه کنسانتره را‌ در مجاورت این معدن احداث کنیم. پیش‌بینی می‌شود که ساخت این کارخانه تا انتهای سال 1399 به اتمام برسد یا حداقل بخش مهمی از بنای آن به پایان رسیده باشد. تیم حقوقی شرکت نیز در حال آماده‌سازی مقدمات ورود به بورس اوراق بهادار بوده و در نظر داریم تا سال 1400 وارد بازار بورس شویم. تاکنون پیشنهادهای زیادی در زمینه بازرگانی به شرکت ارائه شده و تیم بازرگانی همواره در حال رصد بازار، سنجش و ارزیابی این پیشنهادها می‌باشد و در صورتی‌ که طرحی را سودمند و مناسب تشخیص دهد، به‌ سرعت مقدمات اجرای آن در دستور کار شرکت قرار می‌گیرد. در حال حاضر این شرکت هدف خود را بازار داخلی کشور قرار داده و برنامه‌ای برای افزودن صادرات ندارد. سیاست کلی این مجموعه این است که تا اشباع شدن بازار داخلی، از توان خود برای برآورده کردن نیازهای این بازار استفاده‌ کرده و در صورتی که بازار داخلی در این زمینه اشباع شد، آنگاه شرکت برنامه توسعه صادرات را نیز در اهداف خود خواهد گنجاند.

تمایز محصولات شرکت آهن مجد در بازار فولاد و آهن کشور چیست؟

مهمترین تمایز این شرکت را باید در تجربه، شفافیت مالی و پاسخگویی آن در قبال دستگاه‌های نظارتی، بانک‌ها و مشتریان دانست. مدیران شرکت آهن مجد با سابقه‌ای بیش از 35 سال فعالیت در بازار آهن و فولاد کشور و با توجه به اینکه در ابتدا فعالیت خود را از بازار سنتی و پایین‌دست آغاز کرده‌اند و شناخت خوبی هم از مناسبات بازار دارند و از طرف دیگر، حوزه فعالیت این شرکت و توسعه هدفمند آن، سبب شده تا تمام بخش‌های زنجیره تامین را پوشش دهد، به همین دلیل همواره مورد توجه مشتریان بوده است. همچنین این شرکت معتقد است، شفافیت مالی یکی از شرط‌های اساسی پیشرفت می‌باشد و در همین راستا، به گواه سازمان مالیاتی کشور، شرکت آهن مجد یکی از خوش‌حساب‌ترین مؤدیان مالیاتی بوده که همواره نیز به سبب این امتیاز از تخفیف‌های مالیاتی متعددی بهره‌مند شده است. این شرکت تاکنون هیچ‌گونه وام و تسهیلاتی از بانک‌ها دریافت نکرده و همواره نیز حساب‌های خود را پیش از رسیدن موعد آن تسویه کرده است. این موارد سبب شده تا همواره شرکت آهن مجد و خدمات ارائه شده آن در نزد مشتریان، معتبر و معروف باشد و بسیاری از شرکت‌های تازه‌تاسیس نیز برای تامین کالاهای مورد نیاز خود به ما مراجعه ‌کنند.

جایگاه صنعت فولاد ایران در سطح جهانی و تامین نیازهای داخلی چیست؟

در سال 2018 میلادی، ایران در رتبه دهم تولیدکنندگان فولاد در جهان بوده و در سال 2019 میلادی تولید فولاد ایران از مرز 37 میلیون تن گذشت. علاوه بر این در چشم‌انداز 1404، تولید 50 میلیون تن فولاد در کشور هدف‌گذاری شده که در صورت تحقق، کشورمان از رتبه دهم به جایگاه هفتم جهان در تولید فولاد خواهد رسید. با توجه به وضعیت پیشین کشور که بیش از نیمی از نیاز خود را از خارج تامین می‌کرد، وضعیت کنونی از نظر تولید فولاد، ایران را به یکی از قدرت‌های فولادی جهان بدل کرده؛ ولی با توجه به منابع معدنی موجود در کشور، زیرساخت‌های انسانی و انرژی ارزان این مقدار تا جایگاه مطلوب فاصله دارد. علاوه بر این در زمینه تولید و تامین نیاز داخلی ورق‌های فولادی هنوز با مشکلاتی مواجه هستیم و تنها محصول فولادی که به شکل عمده وارد می‌شود، ورق است. اگرچه شرکت‌های بزرگی مانند فولاد مبارکه در راستای تامین نیاز کشور گام‌های مهمی برداشته‌اند؛ اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه طولانی را باید طی کرد. ناگفته نماند که حمایت از بخش خصوصی در زمینه تولید ورق فولادی و سیاست‌گذاری‌های هدفمند در خصوص صادرات و واردات این محصولات، باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گیرد.

تحریم‌ها چه تاثیری بر صنعت فولاد داشته‌اند؟

 درباره تاثیر تحریم‌ها باید واقع‌گرا بود و کوچک‌نمایی این معضل، تغییری در این واقعیت ایجاد نمی‌کند که این صنعت در داخل کشور، تابع وضعیت در سطح جهانی است و تحریم‌ها تاثیر سلبی بر صنعت فولاد ایران دارند. با این‌حال بزرگ‌نمایی این موضوع نیز نادرست می‌باشد؛ چراکه صنعت فولاد پیش ‌از این نیز تحریم شده و اعمال تحریم‌های جدید، در واقع تکرار محدودیت‌های وضع‌شده است. ظرفیت بازار فولاد ایران و جذابیت آن به اندازه‌ای بوده که اعمال تحریم‌ها نمی‌تواند این ظرفیت را به‌طور کامل از بین ببرد. اگرچه باید اذعان کرد، این امر سبب افزایش هزینه‌ها شده و به‌نوعی قدرت رقابتی صنعت فولاد ایران را کاهش می‌دهد. علاوه بر این در زمینه تامین تجهیزات و فناوری مدرن نیز با توجه به تحریم‌ها مشکلات بسیاری وجود دارد.

رویکرد مسئولان دولتی در قبال صنعت فولاد چگونه بوده است؟

اگرچه نمی‌توان منکر اقدامات قابل توجه دولت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در زمینه ارتقای جایگاه ایران در تولید فولاد و رونق این صنعت شد؛ ولی باید اذعان کرد که برخی از اقدامات نادرست و تصمیمات تصدی‌گرایانه و خلق‌الساعه در رابطه با این صنعت، تاثیرات مخرب‌تری نسبت به تحریم‌ها بر صنعت فولاد داشته است. این اقدامات که مجموعه آن را می‌توان خودتحریمی نامید، سبب خواهد شد تا ظرفیت‌های ایجادشده و بازارهای کسب‌شده، به‌سرعت از بین رفته و توسط رقبای منطقه‌ای و جهانی قبضه شود. بر اساس تاکید آقای جهانگیری؛ معاون اول ریاست جمهوری مبنی بر اینکه “بازارهای منطقه‌ای و جهانی به‌راحتی به دست نیامده‌اند”، لذا ضروری است که هرگونه تصمیم در حوزه صنعت فولاد کشور با توجه به چشم‌انداز 1404، لزوم حفظ دستاوردهای کنونی این صنعت و همچنین تسهیل و برطرف کردن موانع رونق تولید در صنعت فولاد اتخاذ شود.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار

دیدگاه بسته شده است.