خبرهای ویژه

دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » صرفه‌جویی 720میلیون لیتری گازوئیل با سیکل ترکیبی شدن نیروگاه رودشور

تاریخ انتشار : 1398/10/14 - 20:27

 کد خبر: 18218
 175 بازدید
 دیدگاه‌ها برای صرفه‌جویی 720میلیون لیتری گازوئیل با سیکل ترکیبی شدن نیروگاه رودشور بسته هستند

صرفه‌جویی 720میلیون لیتری گازوئیل با سیکل ترکیبی شدن نیروگاه رودشور

فاز اول نیروگاه رودشور با 792 مگاوات برق اجرا شده و در حال بهره برداري است.

به گزارش دنياي سرمايه گذاري، محمودرضا فارسی مدیر نیروگاه رودشور، با بيان اين مطلب و با اشاره به مزایای اقتصادی، زیست‌محیطی و صرفه‌جویی در صورت تبدیل شدن نیروگاه رودشور به سیکل ترکیبی گفت: از جمله مزایای تبدیل این نیروگاه به سیکل ترکیبی، افزایش راندمان از 39درصد به 57درصد خواهد بود که معادل 20درصد بالاتر از متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور است.
وي ادامه داد: همچنین با تبدیل این نیروگاه به سیکل ترکیبی، افزایش ظرفیت تولید از 792 مگاوات به 1هزار و 137مگاوات می‌رسد.
او افزود: نیروگاه رودشور تنها نیروگاه کشوراست که سیستم مانیتورینگ و پشتیبانی از راه دور دارد و راندمان بخش گاز این نیروگاه، بیش از 39درصد و حدود 6درصد بالاتر از میانگین شبکه گاز کشور است.
فارسی در ادامه خاطرنشان کرد: اين در حالي است كه آمادگی بخش برق این نیروگاه نیز 96درصد و معادل 10 درصد بالاتر از متوسط برق کشور است.
مدیر نیروگاه رودشور تاکید کرد: هدف اولیه این نیروگاه تولید 2هزار مگاوات برق بوده که با تبدیل شدن به سیکل ترکیبی، این ظرفیت به هزار و 137 مگاوات می‌رسد. این میزان حدود 50 درصد ظرفیت کل اين نيروگاه است.
مدیر نیروگاه رودشور مشکل اصلی کنونی این نیروگاه را تبدیل شدن به سیکل ترکیبی دانست و گفت: اگر این نیروگاه به سیکل ترکیبی تبدیل شود، از لحاظ اقتصادی، زیست محیطی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، تاثیر به‌سزایی در بخش تولید وزارت نیرو خواهد‌ داشت اما در پی شوک ارزی و با توجه به ریالی بودن این قرارداد، این پروژه از حالت اقتصادی خارج شده‌ است.
فارسی ادامه داد: درآمدهای این پروژه در حال حاضر ریالی و تعهدات ما به بانک و صندوق توسعه ملی، ارزی است که همین موضوع باعث شده، ادامه فعالیت این پروژه توجیه اقتصادی نداشته‌ باشد.
او با اشاره به اینکه قرارداد در مقطعی ارزی بود اما در نهایت به صورت ریالی بابت صرفه جویی سوخت ابلاغ شد، افزود: وزارت نیرو باید راهکاری عملیاتی برای این موضوع ارائه کند.
فارسی در پایان گفت: شوک ناشی از نوسانات اخیر بازار ارز نیز مزيد بر علت شده‌ و مشکلات پروژه را به اوج خود رسانده و در چنين حالتي، ممکن است سرمایه گذار نتواند پروژه را ادامه دهد.


برچسب ها : ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی

دیدگاه بسته شده است.