خبرهای ویژه

شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » فروش کاغذ دولتی با نرخ آزاد در بازار/کاغذ نیست تجدید چاپ نمی‌کنیم

تاریخ انتشار : 1398/02/11 - 15:45

 کد خبر: 16125
 286 بازدید

فروش کاغذ دولتی با نرخ آزاد در بازار/کاغذ نیست تجدید چاپ نمی‌کنیم

مدیر انتشارات ققنوس می‌گوید: فروشندگان کاغذ در بازار آزاد کاغذهای دولتی را از ناشران می‌خرند و در بازار می‌فروشند.

دنیای سرمایه گذاری- امیرحسین زادگان مدیر انتشارات ققنوس در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ با اشاره به وضعیت کاغذ و تاثیری که کمبود کاغذ بر بازار کتاب‌های جدید در نمایشگاه کتاب تهران گذاشته است،‌ گفت: انتشارات ققنوس تاکنون 2 پارت کاغذ از کاغذهای توزیعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده است، پیش از درخواست برای کاغذ از ما خواسته بودند که حجم درخواستی‌مان بالا نباشد،‌ بنابراین ما خود مراعات کرده و حجم بالایی درخواست ندادیم،‌ مابقی را نیز از یکی از شرکت‌های واردکننده بالک تهیه کردیم تا ناچار به استفاده از بازار آزاد نباشیم.

وی ادامه داد: کمبود کاغذ یقینا‌ً بر میزان تولید انتشارات ققنوس تاثیرگذار بوده است،‌ بسیاری از کتاب‌ها را نتوانستیم علی‌رغم درخواست مخاطب به چاپ مجدد برسانیم،‌ تعداد عناوین چاپ اول را نیز نسبت به سال گذشته کاهش داده‌ایم.

بیشتر بخوانید

ورود معاون اول رئیس جمهور به موضوع کاغذ/ تولید داخلی کاغذ بررسی می‌شود

البته باید این نکته را مدنظر داشت که مشکل تنها کمبود کاغذ و قیمت بالای آن نیست،‌ بلکه مشکل در تهیه کلیه مواد اولیه چاپ است،‌ زینک،‌ چسب‌، سلیفون مقوای مورد استفاده در جلد و… نیز با کمبود و قیمت بالا همراه است. وقتی قیمت‌ها بالا می‌رود ما ناچاریم که حجم فعالیت‌هایمان را کاهش دهیم.

حسین‌زادگان با اشاره به افزایش قیمت کتاب گفت: طبیعی است که در سایه افزایش مواد اولیه قیمت کتاب نیز افزایش یابد،‌ حتی اگر ناشری بگوید من تنها از کاغذ دولتی استفاده می‌کنم هم ناچاراً باید قیمت‌ها را افزایس دهد‌، چرا که کاغذ دولتی نیز نسبت به سال گذشته دو و نیم برابر شده است،‌ آذر ماه سال 96 قیمت کاغذ بندی 60 هزار تومان بود‌، اما اکنون قیمت کاغذ سهمیه‌ای بندی 150 هزار تومان است. کاغذ آزاد که از 350 هزار تومان هم گذاشته است.

وی در پاسخ به اینکه برخی از ناشران به سمت چاپ دیجیتال روی آورده‌اند تا هزینه‌ها کاهش یابد،‌ به نظر شما این راه‌حل تا چه اندازه موفقیت‌آمیز است،‌ گفت:من چندان تمایلی به چاپ دیجیتال ندارم،‌ چون عناوین کتاب‌های ما زیاد است و درگیر مشکلات چاپ دیجیتال شدن برایم مقرون به صرفه نیست.چرا که همین گرفتن سهیمه کاغذ و … خود زمان‌بر است.

مدیر انتشارات ققنوس با اشاره به فروش کاغذهای وارداتی از سوی ناشران در بازار آزاد گفت: به ما پیشنهاد شد که کاغذهایی که ارشاد توزیع کرده را از بازار خریداری کنیم،‌ اما چنین نکردیم،‌ یکی از فروشندگان کاغذ تماس گرفت و گفت که ناشری حاضر است کاغذش را با قیمتی پایین‌تر از بازار بفروشد،‌مثلا اگر در بازار آزاد بندی 350 هزار تومان است، حاضر است 330 هزار تومان بفروشد. می‌دانم که اگر من نخرم دیگران می‌خرند.

وی اقدامات وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کاغذ را خوب ارزیابی کرده و گفت: اما روند توزیع بسیار کند است،‌ اینگونه نیست که به مانند سابق هر وقت گفتیم این تعداد بند را می‌خواهیم آماده باشد،‌ باید ثبت نام کنیم،‌ پول را واریز کنیم، ماه‌ها بگذرد تا کاغذ اختصاص یابد. متاسفانه روند اداری زمان‌بری تعبیه شده است.


برچسب ها :
دسته بندی : آرشیو , دنیای هنر
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --