خبرهای ویژه

سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » فریادهای کمک برای نجاتی بنایی ارزشمند و تاریخی

تاریخ انتشار : 1397/10/11 - 11:02

 کد خبر: 14936
 283 بازدید

فریادهای کمک برای نجاتی بنایی ارزشمند و تاریخی

برخی از دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری در فضای مجازی برای متوجه کردن افکار عمومی و نظر مسئولان و جلوگیری از تخریب بیشتر و فروریختن بازار وکیل در استان فارس اقدام کرده اند.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری ؛فعالان گردشگری امیدوار هستند که با حضور اربابی و حقیقت، در سطوح بالای مدیریتی سازمان میراث فرهنگی، نگاه ها به فارس و جایگاه والای این استان در حوزه گردشگری خصوصا گردشگری تاریخی، عمیق تر و تاثیرگذارتر شده و شاهد برنامه ریزی بهتر و بودجه ریزی مناسب تری برای جلوگیری از تخریب بازار وکیل شیراز باشیم.

به دنبال هشدار رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز، به مسئولان در خصوص تخریب بازار وکیل شیراز، نایب رئیس این شورا نیز در توئیتی خواستار توجه رئیس دولت به این موضوع شد.

به گزارش ایسنا، بازار وکیل شیراز که زمان ساخت آن به دوران زندیه باز می گردد، بخشی از مجموعه تاریخی زندیه را شامل می شود و شامل 2 بخش شمالی و جنوبی و بازارهای فرعی و سراها و بناهای بسیار شاخصی است.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در نشست مشترکی با اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان فارس در خصوص تخریب بازار وکیل شیراز هشدار داد و اعلام کرد که این اثر تاریخی و بسیار با اهمیت در حال فروریختن است اما هیچ فریادرسی نیست.

سولماز دهقان تاکید دارد که نه شهرداری بودجه ای برای مرمت بازار در اختیار دارد و نه میراث فرهنگی به آن اهمیت می دهد و اعتبارات استانی هم پاسخگوی بحران بازار نیست.

در ادامه این هشدارها، نایب رئیس شورای شهر شیراز نیز با انتشار توئیتی خواستار همکاری رئیس جمهور برای نجات بازار شد.

ابراهیم صبوری در پیام توئیتری خود آورده است: بازار در حال فروریختن است ! آقای رئیس جمهور انتظار داریم با تدابیر ویژه این بنای عظیم تاریخی دوره زندیه را نجات دهید!

وی شهروندان را نیز دعوت کرده که به کمپین نجات بازار بپیوندند.

یک متخصص مرمت بناهای تاریخی گفت: اگرچه راه اندازی کمپین برای رسیدگی به وضعیت نگران کننده بازار وکیل اقدامی ارزنده است اما قطعا برای نتیجه بخش بودن چنین حرکت هایی نمی توان به اعلام نقد و نظر و راه اندازی کمپین بسنده کرد، زیرا به تدریج موضوع به فراموشی سپرده می شود.

خشایار شیبانی، با بیان اینکه تمام بناهای تاریخی که بیش از 100 سال از ساخت آن ها می گذرد نیاز به مانیتورینگ و پایش دارند، گفت: پایش بناهای تاریخی باید به طور مداوم انجام شود تا اگر مصالح قبلی از پویایی و کارآمدی کافی برخوردار نیست، نسبت به مرمت و تعمیر آن اقدام شود.

وی ادامه داد: بنای این بازار از بناهای تاریخی زنده شیراز، فارس محسوب می شود و محل داد و ستد بسیاری از شهروندان شیرازی است، اما این بنا با وجود زنده و پویایی، از قاعده مرمت مداوم مستثنی نیست.

مدیر سابق پایگاه شهر تاریخی لار با بیان اینکه در حال حاضر بخش هایی از بنای بازار وکیل دارای مشکلاتی است، گفت: بخشی از این مشکلات، اضطراری بوده و رسیدگی فوری را نیاز دارد اما در بخشی دیگر می توان اقدامات میان مدت را در دستور و برنامه کاری قرار داد.

این کارشناس ارشد مرمت بناهای تاریخی، نسبت به وضعیت کنونی بازار به عنوان یک اثر شاخص تاریخی و معماری، ابراز نگرانی کرد و گفت: بنای بازار وکیل نه تنها نیازمند مرمت بلکه نیازمند اقدامات اساسی برای ایمن سازی هم هست.

شیبانی، امکان وقوع آتش سوزی به دلیل مشکلات ایمنی را از دیگر مشکلات بازار عنوان و اضافه کرد: بخشی از تاسیسات موجود در بازار وکیل، نیازمند استانداردسازی و ایمن سازی است و تجهیزات کافی برای مهار آتش در این بازار وجود ندارد، علاوه بر آن دسترسی به بخش هایی از این بنای ارزشمند، درصورت وقوع هرگونه حادثه بسیار دشوار به نظر می رسد.

وی با یادآوری اینکه بخش هایی از بنای بازار وکیل شیراز دچار فرسایش شده که در اسرع وقت باید بهسازی شود، خاطرنشان کرد: در مقوله بازآفرینی شهری یکی از روش های متدوال، روش مشارکتی است تا زمینه مداخله و همراهی مالکین هم در امر مرمت فراهم باشد.

این متخصص مرمت بناهای تاریخی اظهار کرد: اینکه تنها مجموعه هایی نظیر شهرداری و میراث فرهنگی با توجه به اعتبارات اندک بتوانند همه مشکلات این بنا را مرتفع کنند، انتظاری منطقی نیست و از عهده متولیان خارج است.

شیبانی با تاکید براینکه برای مطلوبیت و سرعت انجام کار در بنایی نظیر بازار وکیل، نیازمند اقدامات دو و چند سویه و همپوشانی و همراهی و مشارکت گسترده کسبه و متولیان و صاحب نظران هستیم، خواستار ورود سازمان های مردم نهاد برای مرمت و بازسازی بازار تاریخی وکیل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با بیان اینکه این سازمان نسبت به وضعیت بازار وکیل اشراف کامل دارد، گفت: به سهم خود برای حفظ این بنا هزینه کرده و قطعا برای مرمت و حفاظت از آن تلاشی مستمر خواهیم داشت.

مصیب امیری، در واکنش به هشدار رئیس کمیسیون گردشگری و توئیت نایب رئیس شورای شیراز در خصوص وضعیت سقف بازار وکیل و ایجاد کمپین و درخواست از رئیس جمهور برای کمک به مرمت این بنای تاریخی گفت: طی یک سال گذشته و علی رغم تنگناهای مالی و اعتباری موجود، بیش از 300 میلیون تومان برای مرمت سقف و سایر اقدامات مرمتی بازار وکیل شمالی و 10 حجره از این بازار، هزینه شده است.

وی با بیان اینکه هشدار نسبت به وضعیت این بازار موضوعی تازه نیست و هر روز به روشی این مسئله را عنوان می کنند، افزود: روزی ایمنی، دیگر بار ریزش سقف و گاهی هم نبود تاسیسات کافی در این بازار را مبنایی برای اعلام وضعیت بحرانی قلمداد و مطرح کرده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس با انتقاد از سخنان مطرح شده طی روزهای اخیر از سوی بعضی از مسئولان شهری، گفت: مگر تاکنون مسئولان میراث فرهنگی برای حفظ و مرمت بناهای تاریخی از جمله بازار وکیل همکاری نکرده که این بار از رئیس جمهور استمداد طلبیده می شود؟

امیری همچنین با بیان اینکه در صورت مشارکت کسبه و سازمان های مردم نهاد می توان به رفع مشکلات فعلی و احتمالی این بازار همت گمارد، گفت: به عنوان مثال بازار تاریخی شهر تبریز به روش مشارکتی بین نهادهای متولی و کسبه مرمت شده و علاوه بر ایمن سازی محیط تردد، منافع بیشتری نصیب خود کسبه شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس، خواستار مشارکت بیش از پیش بازاریان برای حفظ این بنای تاریخی پویا و زنده شد و گفت: به حتم میراث فرهنگی استان فارس در زمینه حفظ و مرمت بناهایی نظیر بازار، حساسیت لازم را دارد و این موضوع را وظیفه ذاتی خود می داند و بدون هیچ منت و ادعای به آن اهتمام می ورزد./گلاره یوسف پور


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , ایران , دنیای گردشگری
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --