خبرهای ویژه

یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » مجوزهایی که رانت و فساد می‌آورد

تاریخ انتشار : 1398/02/28 - 15:01

 کد خبر: 16577
 276 بازدید

مجوزهایی که رانت و فساد می‌آورد

رونق تولید گزینه‌ای است که بسیاری از اقتصاددانان آن را اصلی‌ترین راه برون‌رفت از شرایط خاص اقتصادی این روزها می‌دانند. در این رابطه یک اقتصاددان با تاکید بر ضرورت کاهش فرایندهای طولانی اداری، مجوزهای متعدد را رانت‌آور و فسادزا توصیف کرد.

رونق تولید گزینه‌ای است که بسیاری از اقتصاددانان آن را اصلی‌ترین راه برون‌رفت از شرایط خاص اقتصادی این روزها می‌دانند. در این رابطه یک اقتصاددان با تاکید بر ضرورت کاهش فرایندهای طولانی اداری، مجوزهای متعدد را رانت‌آور و فسادزا توصیف کرد.

دنیای سرمایه گذاری- مساله حذف مجوزهای غیر ضروری از آن دست مسائلی است که اقتصاددانان جریان بازارگراروی آن خیلی تاکید دارند. در واقع حذف مجوزهای غیرضروری تأکیدی بر عدم دخالت دولت در مسائل اقتصادی است. تصور کنید ۱۰ میلیارد تومان پول دارید و می‌خواهید با آن یک کسب و کار سودآور راه بیندازید. همه دوست داریم کاری انجام دهیم که علاوه بر اینکه برایمان سودآور باشد، به رشد اقتصاد شهر و کشورمان هم از طریق ایجاد ارزش افزوده و اشتغال کمک کند.

با این همه اگر در مرحله شروع کسب‌وکار خود مجبور شویم چندین روز را برای گرفتن مجوز از ادارات مختلف صرف کنیم خود به خود دچار استرس و دلزدگی از انجام کار می‌شویم، ضمن اینکه هر کدام از این مجوزها هم احتمالاً ما را مقید به پذیرش هزینه‌ها یا تعهداتی می‌کند.

در چنین شرایطی (بدون در نظر گرفتن دیگر شاخص‌های کلان اقتصادی) سرمایه‌گذاران، تمرکز بر تولید را فعالیتیهزینه‌زا تلقی می‌کنند و احتمالاً سرمایه خود را به سمت دیگر حوزه‌های غیر مولد مانند سفته‌بازی‌های مرسوم خواهند برد.

در این رابطه مرتضی دلخوش – کارشناس اقتصادی – در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از راهکارهای رونق تولید حذف بروکراسی‌های سنگین است، اظهار کرد: یکی از گزینه‌هایی که دولت می‌تواند از طریق آن فرایند مجوزگیری را تسهیل کند، الکترونیکی کردن خدمات یا همان ایجاد دولت الکترونیک است. با این سازوکار می‌توان فرایند طولانی کاغذبازی در ادارات را حذف کرد.

وی همچنین به دیگر تبعات طولانی بودن فرایند اداری و اخذ مجوزهای گوناگون هم اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که مجوزهای متعدد هر کدام می‌تواند رانت‌هایی را به وجود بیاورد که می‌تواند چه بسا فسادزا هم باشند.

دلخوش به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کار و وزارت اقتصاد به عنوان وزارتخانه‌هایی که می‌توانند در تسهیل فضای کسب‌وکار مؤثر باشند، اشاره کرد و ادامه داد: همچنین معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری می‌تواند در تسهیل فضای مجوزگیری برای کسب‌وکارهای الکترونیک و نوپا بسیار مؤثر باشد.

این اقتصاددان همچنین پیشنهاد کرد برخی از نهادهای مشاوره‌ای در سازمان‌های دولتی و خصوصی ایجاد شود تا از این طریق بتوان به ثبت و فعالیت شرکت‌های اقتصادی کمک کرد.

به گزارش ایسنا، رهبر معظم انقلاب چهارشنبه گذشته در جمع کارگزاران نظام با اشاره به ضرورت حذف موانع فعالیت‌های تولیدی در اقتصاد، تاکید کردند «این پیچ و خم‌ها و دالان‌های عجیب و غریب دستگاه‌های دولتی هم که موجب می‌شود فضای کسب و کار در جامعه تخریب شود، یکی از مشکلات ماست. من شنیدم که در بعضی از کشورهای دنیا برای راه انداختن یک کار تولیدی، یک نصفه‌روز مثلاً وقت لازم است؛ در اینجا خیلی مشکلات وجود دارد؛ حالا این دست دولت، مجلس و مسئولان است که بایستی فضای کسب و کار را تسهیل کنند».


برچسب ها :
دسته بندی : آرشیو , دنیای اقتصاد
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --