خبرهای ویژه

یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » نمایندگان قانون صدور چک را اصلاح کردند

تاریخ انتشار : 1397/08/13 - 11:05

 کد خبر: 13290
 347 بازدید

نمایندگان قانون صدور چک را اصلاح کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات طرح اصلاح قانون صدور چک را برای تامین نظر شورای نگهبان رفع کردند.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری؛  نمایندگان در جلسه علنی امروز – یکشنبه – مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح قانون صدور چک اعاده شده ازسوی شورای نگهبان را با 159 رای موافق، 16 رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر اصلاح کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این اصلاحیه تصویب کردند: در مورد چک هایی که پس از گذشت دو سال از لازم الاجرا شدن این قانون صادر می شوند، تسویه چک صرفا در سامانه تسویه چک طبق مبلغ و تاریخ مندرج در سامانه و در وجه دارنده نهایی چک بر اساس استعلام از سامانه صیاد انجام می شود و در صورتی که مالکیت آنها در سامانه صیاد ثبت نشده باشد، مشمول این قانون نبوده و بانک ها مکلفند از پرداخت وجه آنها خودداری کنند.
بر اساس این اصلاحیه، در این موارد صدور و پشت نویسی چک در وجه حامل ممنوع و ثبت انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پشت نویسی چک در وجه حامل ممنوع است .
همچنین ثبت انتقال چک در سامانه صیاد جایگزین پشت نویسی چک خواهد بود و چک هایی که تاریخ صدور آن ها قبل از زمان مذکور باشد، تابع قانون زمان صدور است.
نمایندگان همچنین در این اصلاحیه مقرر کردند: دارنده چک می تواند با ارائه گواهینامه عدم پرداخت، از دادگاه صالح صدور اجراییه نسبت به کسری مبلغ چک، خسارت تاخیر تادیه و حق الوکاله وکیل طبق تعرفه قانونی را درخواست کند.
شورای نگهبان در مصوبه قبلی مجلس سه ایراد گرفته بود.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , بانک وبیمه , دنیای سرمایه
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --