خبرهای ویژه

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
» آرشیو » هزینه از جیب مردم ممنوع شد

تاریخ انتشار : 1397/11/09 - 13:25

 کد خبر: 15839
 193 بازدید

هزینه از جیب مردم ممنوع شد

چند سالی است که پس از هدفمندی یارانه‌ها در فصل بودجه، بازار شایعات درباره میزان افزایش قیمت حامل‌های انرژی خصوصا بنزین داغ می‌شود. امسال نیز به دلیل مشکلات خاص اقتصادی و وضعیت تحریمی کشور اما این خبرسازی‌ها، شایعات یا خبرهایی که در قالب شایعه برای سنجیدن و گرفتن بازخورد جامعه مطرح شد، تا حد زیادی به التهاب و نگرانی جامعه دامن زد.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری؛  افزایش قیمت حامل‌های انرژی تورم‌زا است و منجر به افزایش قیمت کالاهای اساسی می‌شود‌ بنابراین جامعه تحت فشار ایرانی به ویژه در شرایط تحریمی جدید دیگر کشش و زمینه اعمال تورم و گرانی جدیدی را ندارد و خود دولت می‌کوشد با اختصاص بسته‌های حمایتی هرچند ناچیز باری از دوش اقشار آسیب‌پذیر جامعه که در این وضعیت تعدادشان در حال افزایش است بردارد.

به همین دلیل پس از بازخوردها و واکنش‌های منفی جامعه به این اخبار، با وجود پیشنهادهای مختلف کمیسیون تلفیق برای شیوه توزیع بنزین، سهمیه‌بندی، دایر شدن کارت سوخت، میزان اختصاص بنزین به افراد در قالب فردی یا پیشنهاد هر ایرانی یک لیتر و‌… همان میزان و رقم بنزین سال 97 که عینا در بودجه 98 از طرف دولت لحاظ شده بود، به تصویب اعضای کمیسیون تلفیق 98 رسید.

روز گذشته محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق 98 در جمع خبرنگاران اعلام کرد که براساس مصوبه این کمیسیون قیمت حامل‌های انرژی اعم از بنزین، نفت و گاز و‌… نه در قیمت و نه در نحوه توزیع هیچ تغییری نسبت به سال 97 نخواهد داشت.

مفتح در تشریح مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق درباره بنزین گفت که کمیسیون تلفیق به دلیل اهمیت تبصره 14 بودجه 98 که قیمت‌های حامل‌های انرژی، یارانه و مباحث دیگر در آن مطرح است، عصر روز یکشنبه و صبح روز دوشنبه به این تبصره پرداخته است. سخنگوی کمیسیون تلفیق 98 تشریح کرد: «عمده مواردی که در لایحه دولت آمده بود، تصویب شد و تغییرات مختصری در آن انجام گرفت که برخی از آنها تاثیرات قابل توجهی از نظر میزان تاثیرگذاری به‌ویژه در اقشار محروم جامعه دارد.»

این در حالی است که اخیرا احمد امیرآبادی، عضو کمیسیون تلفیق 98 با حضور در جمع خبرنگاران، از پیشنهاد خود مبنی بر اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی دارای کد‌ملی در سال آینده خبر داد و گفت که براساس این طرح افراد در‌صورت عدم مصرف سهمیه سوخت، می‌توانند اعتبار خود را به دیگران واگذار کنند. در کنار این پیشنهاد اما خبرها و شایعاتی دیگر مبنی بر «هر ایرانی یک لیتر بنزین» مطرح شد که تذکر نادرقاضی‌پور، نماینده کمیسیون کارگری مجلس را به همراه داشت و علی لاریجانی، رئیس مجلس روز یکشنبه با رد این موضوع و درپاسخ به این تذکر گفت: «تاکنون مجلس در مورد سهمیه‌بندی بنزین در سال آینده تصمیمی نگرفته است و نقل‌قول‌های گفته شده، درست نیست.»

**طرح روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده مردم ایران نیست
به دنبال این خبر یکی از اعضای هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس واکنش نشان داد و گفت که هر تصمیمی در زمینه حامل‌های انرژی به‌خصوص بنزین تاثیر آنی در جامعه می‌گذارد و به صلاح نیست. کوروش کرم‌پور حقیقی درباره طرح مذکور اظهار کرد: «اینگونه سهمیه‌بندی زیبنده ملت ایران نیست، از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا اینگونه سهمیه‌بندی انجام نمی‌شود. بنزین خوراک خودرو است و ما طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها باید وظیفه خود را به‌موقع و کامل انجام دهیم.»

بنابراین روز گذشته کمیسیون تلفیق تصمیم گرفت همان میزان و رقم بنزین و حامل‌های انرژی سال 97 که دولت در بودجه 98 گنجانده بود را به تصویب برساند چرا که به این نتیجه رسید که در شرایط اقتصادی و وضعیت موجود نباید هزینه دیگری را به مردم تحمیل کند. البته به قول یکی از اعضای کمیسیون تلفیق، دولت تمایل به افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد ولی با تعیین همان قیمت بنزین 97 در بودجه 98 قصد داشته توپ را در زمین مجلس بیندازد و این افزایش قیمت از طرف مجلس اعمال شود در حالی که مجلس هرگز چنین کاری انجام نخواهد داد.

**بنزین در سال 98 گران نمی‌شود
محمد فیضی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 در این باره به «ابتکار» گفت: «دولت هیچ‌گونه تغییری در قیمت حامل‌های انرژی در بودجه 98 اعمال نکرده بود و به همان شکل سال 97 آن را مطرح کرده است و توقع دارد مجلس این افزایش قیمت را اعمال کند در حالی که باتوجه به شرایط روز جامعه، چنین فضایی در کمیسیون تلفیق وجود ندارد و باید دید نظر نمایندگان در صحن علنی در‌این‌باره چیست.» نماینده مردم اردبیل در مجلس ادامه داد: «پیشنهادات مختلفی از طرف نمایندگان در کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش قیمت بنزین بر حسب نفر، خودرو، سهمیه و طبقه‌های مختلف جامعه مطرح شد ولی در اکثر پیشنهادات افزایش قیمت بنزین با مخالفت اکثریت نمایندگان مواجه شد. جو حاکم بر تلفیق موافق این افزایش‌ها نیست.»

**عدم لحاظ افزایش قیمت بنزین در لایحه 98 به‌منزله گران نشدن آن نیست!
مهرداد لاهوتی، دیگر عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 اما با بیان اینکه «درست است که دولت در لایحه بودجه افزایش قیمتی برای بنزین پیش‌بینی نکرده است اما بدان معنا نیست که بنزین در سال 98 افزایش قیمتی نخواهد داشت»، به «ابتکار» گفت: «مجلس درکمیسیون تلفیق همان لایحه دولت را درباره قیمت بنزین تصویب کرد در حالی که پیش از این اجازه افزایش قیمت 95 درصد فوب خلیج‌فارس (حدود 6 هزار تومان) را به دولت داده‌ایم و دولت پیش‌از این اجازه و اختیار افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی را در هدفمندی یارانه‌ها از مجلس گرفته است.»

طبق اظهارت این نماینده چند دوره مجلس، دولت مجوز افزایش قیمت بنزین را پیش‌از این از مجلس گرفته است و اگر در بودجه 98 این افزایش را لحاظ نکرده به معنی عدم افزایش آن در سال 98 نیست و ممکن است تصمیم بگیرد در سال جدید این افزایش قیمت را اعمال کند ولی قطعا شرایط روز جامعه از نظر اقتصادی را در نظر می‌گیرد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس توضیح داد: «البته دولت سال گذشته این افزایش را 17 هزار و 400 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود ولی در مجلس با آن موافقت نکردیم و دلیل آن بحث هزینه‌ای موضوع است در حالی که قبلا این مجوز را دولت از مجلس گرفته است.» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توضیح داد: «واقعیت این است که اگر مشکلات اقتصادی و تورم نبود، منطق حکم می‌کرد که دولت سالانه 500 تومان به قیمت بنزین اضافه می‌کرد تا نرخ آن جایگاه واقعی خودش را پیدا کند. ولی دولت امسال در لایحه خودش این افزایش را پیش‌بینی نکرده است و ما هم درباره افزایش قیمت بنزین فعلا تصمیمی نگرفتیم. ولی در صورتی که بعدا دولت بخواهد افزایش دهد نکته دیگری است و بستگی به شرایط عمومی کشور دارد.»

**تقابل عقل و احساس دولت در زمینه افزایش قیمت بنزین
این عضو کمیسیون تلفیق مجلس در ادامه اظهارات خود به «ابتکار» گفت:‌ «دولت تمایل دارد بنزین افزایش قیمت داشته باشد ولی با توجه به شرایط عمومی کشور و تورم 51 درصدی کشور چه بخواهیم، چه نخواهیم این افزایش قیمت بنزین تورمی جدید بر ما تحمیل خواهد کرد، به همین دلیل سعی داریم همین وضعیت را مدیریت و حفظ کنیم.»

سوالی که مطرح است اینکه در صورتی که گفته می‌شود با وجود تحریم‌ها برای فروش نفت با مشکل مواجه خواهیم شد و بعید است بتوانیم یک و نیم میلیون بشکه نفت پیش‌بینی شده در بودجه 98 را بفروشیم و برخی کارشناسان و نمایندگان بودجه‌ای مجلس این برآورد را غیرواقعی و خوش‌بینانه می‌دانند، آیا دولت درصورت عدم افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی در سال 98 با کسری و کمبود بودجه مواجه نخواهد شد؟ ضمن اینکه برای تامین و پرداخت یارانه‌های نقدی و مواردی که بودجه آن از فروش حامل‌های انرژی حاصل می‌شود، دچار کسری نخواهد شد؟

**کارشناسان پاسخ می‌دهند
در این باره فیضی عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 به «ابتکار» توضیح داد: «دریافتی حاصل از فروش داخلی فرآورده‌های نفتی 46 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و دریافتی حاصل از فروش صادراتی فرآورده‌های نفتی با درنظر گرفتن ما‌به‌تفاوت ارزش خوراک تحویلی و فرآورده‌ای دریافتی از پالایشگاه‌ها حدود 43 هزار میلیارد تومان است. همچنین دریافتی حاصل از فروش داخلی گاز طبیعی با عوارض گازرسانی و مالیات برارزش افزوده 25 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. پس باتوجه به این محاسبه بعید به نظر می‌رسد دولت از نظر دریافتی از فروش نفت، مشکلی داشته باشد.»

**دولت در پرداخت مصارف هدفمندی سال بعد مشکلی ندارد
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین تشریح کرد: «دولت شاید در نحوه فروش نفت مشکلاتی داشته باشد که نباید زیاد به این موضوع پرداخت ولی دولت از راه‌های مختلف می‌تواند نفت بفروشد. با این حساب در مصارف هدفمندی که از دریافتی‌ها و فروش برق، عوارض، مالیات بر ارزش افزوده و منابع حاصل از فروش آب به دست می‌آورد از منابع 143 هزار میلیارد تومانی است و 62 هزار و 600 میلیارد را به مصارف هدفمندی اختصاص می‌دهد بنابراین فکر می‌کنم دولت در پرداخت مصارف هدفمندی سال بعد مشکلی نداشته باشد.‌« این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق بودجه 98 همچنین تصریح کرد: «مابقی مربوط به بخش‌های پالایش فرآورده‌های نفتی، گاز، برق و آب است بنابراین 142 هزار میلیارد تومان منابع داریم که آن را به پرداختی‌های جدول هدفمندی یارانه‌های اختصاص می‌دهیم بنابراین درصورتی که دولت تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین در سال 98 نداشته باشد، از نظر تامین هزینه‌ها مشکلی نداریم و نیاز کشور تامین می‌شود.»


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی , نفت
ارسال دیدگاه