خبرهای ویژه

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
» آرشیو » پارس جنوبي؛ شاخص درخشان كارنامه انقلاب در صنعت نفت

تاریخ انتشار : 1398/12/24 - 11:31

 کد خبر: 18392
 107 بازدید
 دیدگاه‌ها برای پارس جنوبي؛ شاخص درخشان كارنامه انقلاب در صنعت نفت بسته هستند

پارس جنوبي؛ شاخص درخشان كارنامه انقلاب در صنعت نفت

امروز هیچ رخدادی را در جهان به شدت کوچک‌شده، نمی‌توان از تیررس نگاه کشورهای دیگر پنهان کرد. جهانیان به دقت یکدیگر را رصد می‌کنند تا بدانند در سرزمین‌های دیگر چه می‌گذرد. پیروزی‌ها و شکست‌ها، درس‌آموزه‌هایی هستند که جهان در عصر ارتباطات تجربه می‌کند، فرا می‌گیرد و بر بنیاد آن‌ها، حرکت‌های خود را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند.

امروز هیچ رخدادی را در جهان به شدت کوچک‌شده، نمی‌توان از تیررس نگاه کشورهای دیگر پنهان کرد. جهانیان به دقت یکدیگر را رصد می‌کنند تا بدانند در سرزمین‌های دیگر چه می‌گذرد. پیروزی‌ها و شکست‌ها، درس‌آموزه‌هایی هستند که جهان در عصر ارتباطات تجربه می‌کند، فرا می‌گیرد و بر بنیاد آن‌ها، حرکت‌های خود را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند. شاید پس از رخدادهای پسابرجام و اعمال تحریم‌های بی‌رحمانه فراگیر علیه ایران که خروج غول‌های صنعت بزرگ نفت و گاز از میهن‌مان را در پی داشت و فقر منابع ارزی که در پی تحریم فروش نفت میهن و سقوط آزاد صادرات کشور به بار آمده است، هیچ کشوری به‌ویژه کشورهای نفت‌خیز رقیب و از آن مهمتر کشورهای پیشرفته و شرکت‌های بزرگ نفتی که برای بازگشت به ایران لحظه‌شماری می‌کنند، باور نمی‌کردند و نمی‌کنند که ایران بتواند به فعالیت‌های توسعه‌ای تخصصی خود در حوزه صنایع نفت و گاز ادامه دهد.

هنگامی که در سفری شگفت‌انگیز به ژرفای اراده مهندسان، کارشناسان و تکنیسین‌های شرکت نفت و گاز پارس، گام نهیم، درمی‌یابیم که قرار گرفتن واپسین عرشه اقماری D14 فاز ۱۴ از بلوک گازی پارس جنوبی در چهارمین موقعیت خود به منظور برداشت گاز از طرح توسعه‌ای این فاز که بر روی جکت تثبیت شده و نیز آرام گرفتن آن در کف خلیج همیشه فارس، چه معنایی به لحاظ توسعه‌ای و فناوری صنعتی دارد. باید توان و همت این رادمردان نفتی و گازی را ستود که در دل آب، زندگی با آهنی را تجربه می‌کنند که با افتخار، سازه‌های دست‌سازشان، خود را به رخ آبی دریا کشیده و در دل آن، آرام می‌گیرد. با این حال تا چند سال پیش، حتی کوچک‌ترین عملیات تولید و فرآوری گاز به دست کمپانی‌های نام‌دار خارجی و با تجهیزات غیربومی انجام می‌شده و اکنون با خیال آسوده می‌توان گفت که در ادامه طرح‌های توسعه‌ای فازهای به بهره‌برداری رسیده در میدان گازی پارس جنوبی، فاز 14 نیز در صف تولید قرار گرفته است. برای این فاز، 4 سکوی دریایی با 44 حلقه چاه در نظر گرفته شده تا در حدفاصل 105 کیلومتری ساحل، بتواند گاز دریافتی از این فاز را به پالایشگاه‌های خشکی برساند.

سکوهای این فاز حدود 6/56 میلیون مترمکعب گاز غنی تولید می‌کنند. میزان این تولید در شرایطی است که فاز 14 در روند پالایش می‌تواند روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی به همراه سالی 05/1 میلیون تن گاز مایع ”LPG” (پروپان و بوتان)، سالی یک‌میلیون تن اتان (برای واحدهای پتروشیمی کشور) و همچنین روزی 400 تن گوگرد به سبد محصولات هیدروکربوری این میدان عظیم گازی بیافزاید. تاپ‌سایدهای این فاز پیش از این با تکیه بر توان متخصصان داخلی ساخته شده بودند و در آخرین مرحله نیز پس از این‌که آخرین عرشه دریایی فاز ۱۴ روز شنبه، ۷ دی‌ماه ۹۸ به منظور انتقال و نصب در موقعیت مخزنی بلوک مشترک گازی ایران و قطر از یارد شرکت صنعتی دریایی ایران بارگیری شده بود، سرانجام 12 بهمن‌ماه سال جاری و همزمان با آغاز چهل و یکمین سالگرد فجر انقلاب، عرشه اقماریD14  این بخش از بلوک گازی پارس جنوبی، در چهارمین موقعیت خود به روی جکت تثبیت شده در کف دریا، آرام گرفت. این سکوی غول‌پیکر همچون برخی دیگر از سکوهای پارس جنوبی در سایت شرکت صنعت دریایی ایران (صدرا) در بوشهر ساخته شده و در حالی که به مرز تکمیل 98 درصدی رسیده بود، به روی شناور حمل FLB124 بارگیری و به مقصد پارس جنوبی حرکت داده شد تا پرونده فاز 14 در بخش توسعه‌ای (صرف نظر از بخش پالایشگاهی که بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است در سال 1399 به پایان برسد) بسته شود.

مهندس محمدمهدی توسلی‌پور، مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به برنامه‌ریزی برای عملیات انتقال ایمن این ابرسازه با اعتنا به وضعیت جوی در خلیج فارس اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پس از پایدار شدن شرایط جوی دریا در پایان هفته گذشته، فعالیت‌های مقدماتی و آماده‌سازی جکت آغاز شد و عرشه D14 با وزن 2400 تن، توسط شناور نصاب HL-5000 در موقعیت مخزن گازی قرار گرفت.

وی با بیان این‌که به‌زودی عملیات نصب متعلقات سکوی D14 شامل؛ پل ارتباطی و مشعل، توسط شناور نصاب SEA PAD آغاز می‌شود، تصریح کرد: با بهره‌برداری از این سکو که در فاصله حدود 105 کیلومتری از ساحل کنگان قرار دارد، ظرفیت برداشت گاز غنی از موقعیت مخزنی فاز 14 پارس جنوبی، 2/14 میلیون مترمکعب افزایش یافته و به 56 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.

مهندس توسلی‌پور فعالیت‌های هوک‌آپ، راه‌اندازی و بهره‌برداری از سکوی D14 را آخرین اقدام در تکمیل بخش فراساحل فاز 14 عنوان کرد و افزود: انتظار می‌رود با تلاش کارکنان گروه راه‌اندازی، این سکو تا پایان امسال در مدار تولید قرار گیرد.

به گفته وی، هم‌اکنون در بخش فراساحل، سه سکوی 14 A، 14 B و 14 C بر روی هم با ظرفیت برداشت 42 میلیون مترمکعب گاز به همراه دو رشته خطوط لوله 32 اینچ اصلی و یک خط لوله درون‌میدانی، در مدار تولید قرار گرفته است.

آخرین داده‌ها هویدا می‌کند که بر پایه هدف تعیین شده در طراحی و توسعه فاز 14 پارس جنوبی، با بهره‌برداری کامل از این طرح، روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین و همچنان که گفته شد، 75 هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد، سالانه یک‌میلیون تن گاز مایع و یک‌میلیون تن گاز اتان فرآوری خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی پیش‌ از این، هزینه ساخت 4 سکوی فاز 14 را مجموعا افزون بر 550 میلیون دلار اعلام کرده بود که نسبت به موارد مشابه، بیش از 150 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.

مهندس توسلی‌پور دلیل دیرکرد در اجرای این پروژه را این‌چنین شرح داده بود که بخش فراساحل فاز 14 وضعیت مطلوب‌تری نسبت به دیگر پروژه‌های همراه این طرح دارد؛ ولی اگر کلیت این طرح را در نظر بگیریم، در برخی مقاطع، به دلیل محدودیت منابع ارزی، فازهای 19 و 21- 20 و سپس فازهای 13 و 24-22 در اولویت توسعه قرار گرفتند و امسال با اولویت‌بندی وزیر نفت در آغاز سال 98، با تامین منابع مالی و با در اولویت قرار گرفتن این پروژه، امید است بخش پالایشگاهی فاز 14 در سال 99 تکمیل و در مدار تولید قرار گیرد.

 

بر اساس اظهارات مجری طرح فاز 14، شرکت نفت و گاز پارس همچون همیشه در بخش فراساحل و به‌ویژه در مرحله نصب سکو بسیار دقیق، با برنامه و منظم عمل کرده است.

 

پارس جنوبی معنای واقعی توسعه در کشور است؛ سرمایه‌ای یکتا برای تحقق برنامه‌های وزارت نفت در بخش گاز تا 1400، دستیابی به آرزوی دیرینه برابری با قطر در برداشت از این مخزن مشترک وپس سر تعظیم فرود می‌آوریم‌وری در برابر مردان از جان گذشته‌ای که تمام هدف خود را در راه اعتلای ایران و ایرانی گذاشته و از این بابت، به خود می‌بالند. مردانی که ساعت‌ها روی آب و در جدال با سازه‌هایی غول‌پیکر زمان می‌گذرانند تا نتیجه آن به اعتلای این مرز و بوم ختم شود؛ شاید تجربه‌ای عمیق و فراموش‌نشدنی تا باور کنید که بدون عشق به این سازه‌ها و این آبی اعجاب‌انگیز، نمی‌توان هفته‌ها در میان آب و آهن ماند و کار کرد، به این امید که دیگران از نعمت‌های بی‌شمار سیاهی‌های جوشیده از عمق آب، بهره‌مند شوند.

به هر حال، امروز و با راهبری شرکت نفت و گاز پارس (POGC)، توانایی ملی ایران در مدیریت طراحی، ساخت، بارگیری، حمل و نصب در بالاترین سطوح استانداردهای جهان قرار گرفته و از این شرکت، به‌عنوان شاخص کارنامه خودکفایی انقلاب اسلامی یاد می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب ها : , ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی , نفت

دیدگاه بسته شده است.