خبرهای ویژه

چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
» آرشیو » پروژه بهبود راندمان پالایشگاه تهران اجرایی شد

تاریخ انتشار : 1399/04/02 - 13:31

 کد خبر: 18591
 23 بازدید
 دیدگاه‌ها برای پروژه بهبود راندمان پالایشگاه تهران اجرایی شد بسته هستند

سرپرست شرکت نفت ایرانول:

پروژه بهبود راندمان پالایشگاه تهران اجرایی شد

قرارداد پروژه بهبود راندمان واحد موم گیری پالایشگاه تهران با هدف افزایش راندمان تولید روغن پایه و افزایش مرغوبیت محصول جانبی واکس، بین شرکت نفت ایرانول و کنسرسیوم شرکت های فرانگر صنعت و ونوسان به امضا رسید.

قرارداد پروژه بهبود راندمان واحد موم گیری پالایشگاه تهران با هدف افزایش راندمان تولید روغن پایه و افزایش مرغوبیت محصول جانبی واکس، بین شرکت نفت ایرانول و کنسرسیوم شرکت های فرانگر صنعت و ونوسان به امضا رسید.

محمد حسین رزاقی؛ سرپرست شرکت نفت ایرانول در مراسم امضای قرارداد پروژه بهبود راندمان واحد موم‌گیری که در 28 اردیبهشت‌ماه سال جاری با حضور مهندس مخدومی؛ مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) و اعضای هیات مدیره و مدیران طرفین قرارداد برگزار شد، گفت: پروژه بهبود راندمان واحد موم‌گیری در پالایشگاه روغن‌سازی تهران به منظور استفاده بهینه از فرآیند پالایش (بهبود راندمان)، تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، افزایش تولید و همچنین افزایش سوددهی شرکت در دو فاز تصویب شده است.

وی در توضیح این قرارداد، افزود: مهندسی پایه فاز اول پروژه در سنوات گذشته انجام شده و بر اساس طراحی مشاور، مقرر شد تا جهت بهبود راندمان واحد موم‌گیری، سطح کلی فیلتراسیون واحد MEK افزایش یابد.

سرپرست شرکت نفت ایرانول افزود: در فاز یک پروژه به واسطه افزایش 5 درصدی راندمان کلی واحد، مقدار تولید روغن پایه بدون افزایش خوراک برابر 11 هزار تن در سال افزایش یافته و با تولید واکس با روغن کمتر از 10 درصد ارزش افزوده، این محصول جانبی نیز افزایش قابل قبولی پیدا خواهد کرد.

مهندس رزاقی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری کُل طرح حدود 968 میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود افزود: از این میزان، حدود 168 میلیارد ریال هزینه‌های انجام شده طرح شامل خرید و نصب فیلترها، ساخت سوله و اتاق کنترل و لوله‌کشی زیرزمینی بوده و مابقی آن یعنی حدود ۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به قرارداد EPCC می‌باشد.

وی با بیان اینکه، مدت زمان اجرای فاز یک حدود 22 ماه پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: با به نتیجه رسیدن فاز اول این پروژه، زیرساخت لازم برای اجرای فاز ۲ پروژه که هدف از آن تولید واکس خشک با درصد روغن زیر یک درصد و ارزش افزوده بسیار بالا بوده و همچنین افزایش 30 درصدی ظرفیت تولید پالایشی شرکت و پیرو آن افزایش ظرفیت صادراتی محصولات ایرانول را به همراه خواهد داشت، محقق می‌گردد.

شایان ذکر است که فاز مطالعاتی، تهیه گزارشات امکان‌سنجی و توجیه فنی و اقتصادی مربوط به فاز ۲ پروژه که نیاز به لیسانس شرکت معتبر بین‌المللی نیز دارد، به پایان رسیده است.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی , نفت

دیدگاه بسته شده است.