خبرهای ویژه

سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
» آرشیو » ژاپن به دلیل توسعه یک میدان گازی به چین اعتراض کرد

تاریخ انتشار : 1397/09/13 - 10:34

 کد خبر: 14727
 422 بازدید

ژاپن به دلیل توسعه یک میدان گازی به چین اعتراض کرد

دولت ژاپن به دلیل حفاری چین در یک میدان گازی در نزدیکی خط میانه بین دو کشور واقع در «دریای چین شرقی»، به آن کشور اعتراض کرد.

به گزارش دنیای سرمایه گذاری به نقل از تلویزیون ‘ان.اچ.کی’، ‘یوشیهیده سوگا’ دبیر اول کابینه ژاپن روز دوشنبه در توکیو به خبرنگاران گفت بسیار جای تاسف است که چین علیرغم تقاضاهای مکرر ژاپن برای توقف توسعه یک جانبه میادین گازی، به این کار ادامه داده است.

او اضافه کرد که این دو کشور هنوز یک مرز دریایی در دریای چین شرقی ایجاد نکرده اند.

سوگا همچنین گفت رهبران ژاپن و چین گفته اند در جهت آغاز دوباره و زودهنگام مذاکرات در زمینه اجرای توافق توسعه مشترک منابع در دریای چین شرقی، کار خواهند کرد.

دبیر کابینه ژاپن اضافه کرد که دولت به خواست مصرانه خود از چین برای از سرگیری این مذاکرات ادامه خواهد داد.

وزارت خارجه ژاپن هم امروز اعلام کرد توکیو دریافته است که در نیمه ماه نوامبر(مهر) یک کشتی چینی در آنچه به نظر یک حفاری آزمایشی در سمت چین است شرکت داشته است.

ژاپن و چین در سال 2008 میلادی توافق کردند که به طور مشترک میادین گازی این منطقه را توسعه دهند.

توکیو می گوید در حالی که مذاکرات برای یک پیمان مربوط به توسعه این میدان گازی در بن بست قرار دارد، چین به طور یک جانبه به توسعه این میادین از جمله ساخت سازه هایی در نزدیکی خط میانه ادامه داده است.

دریای چین شرقی بخشی از آب‌های غربی اقیانوس آرام است که در حدود یک میلیون و 243 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و در بین کشورهای چین در غرب، تایوان در جنوب و جزایر ریوکو و کیوشو ژاپن در شرق واقع شده است.

دریای چین شرقی از نظر ذخایر ماهیگیری بسیار غنی است، همچنین در نیمه شرقی آن منابع نفت و گاز یافت می‌شود که همین موضوع سبب بروز مناقشه بر سر کنترل منطقه‌ای نیمه شرقی دریای چین شرقی بین چین و ژاپن شده است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , دنیای انرژی , نفت
ارسال دیدگاه

-- بارگیری کد امنیتی --