خبرهای ویژه

جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
» آرشیو » گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران؛ بیش از نیم‌قرن درخشش در عرصه جهانی

تاریخ انتشار : 1398/12/24 - 12:00

 کد خبر: 18404
 217 بازدید
 دیدگاه‌ها برای گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران؛ بیش از نیم‌قرن درخشش در عرصه جهانی بسته هستند

گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران؛ بیش از نیم‌قرن درخشش در عرصه جهانی

گروه کشتيراني جمهوري اسلامي ايران با بیش از نیم‌قرن فعاليت درخشان در صنعت جهاني حمل‌ونقل دريايي و با دارا بودن شبکه بین‌المللی مطمئن و همچنین توانايي ارائه خدمات متنوع حمل‌ونقل، سريع و فراتر از انتظارات مشتريان، به عنوان شريکی جهاني و شايسته براي صاحبان کالا و مشتريان خود شناخته می‌شود.

گروه کشتيراني جمهوري اسلامي ايران با بیش از نیم‌قرن فعاليت درخشان در صنعت جهاني حمل‌ونقل دريايي و با دارا بودن شبکه بین‌المللی مطمئن و همچنین توانايي ارائه خدمات متنوع حمل‌ونقل، سريع و فراتر از انتظارات مشتريان، به عنوان شريکی جهاني و شايسته براي صاحبان کالا و مشتريان خود شناخته می‌شود. این شرکت هم‌اکنون به عنوان بزرگ‌ترین هلدينگ حمل‌ونقل کشور با بهره‌مندی از شبکه گسترده دفاتر نمايندگي در سراسر جهان، توانايي ارائه کليه خدمات حمل‌ونقل دريايي به طيف وسيعي از مشتريان را دارا می‌باشد. شایان ذکر است، هلدينگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تمامي عمليات تخصصي از مديريت فني شناورها گرفته تا عمليات بازرگاني آن‌ها را به بازوهاي تخصصي خود واگذار کرده است.

جهت آشنایی بیشتر با توانمندی‌های این گروه بزرگ حمل‌ونقلی به اهم فعالیت‌های تخصصی آن اشاره می‌شود:

 1. حمل‌ونقل کانتينري
 2. حمل محمولات فله و کالاي عمومي و پروژه‌ای
 3. حمل مشتقات نفتي، مايعات شيميايي و پتروشيميايي
 4. جابجايي بار و مسافر در حوزه خلیج‌فارس و درياي عمان
 5. حمل‌ونقل ترکيبي
 6. ارائه خدمات Door to Door
 7. خدمات نمايندگي
 8. عمليات بندري
 9. مديريت کشتي
 10. تعميرات سفري و ادواري کشتي‌ها
 11. آموزش و تامين نيروي انساني شناورها
 12. سوخت‌رساني
 13. تامين ملزومات مصرفي

 

کشتيراني جمهوري اسلامي ايران با وجود عملیات در طیف وسیعی از فعالیت‌ها با استراتژي سرعت در عمليات و کيفيت در خدمات، اثربخش بودن خود را در عرصه حمل‌ونقل دريايي به مرحله اثبات رسانده است.

حمل‌ونقل کانتینری

ناوگان کانتینری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 33 فروند کشتی کانتینری با ظرفیت اسمی 170 هزار TEU در مالکیت خود دارد که با بهره‌گیری از آن‌ها 8 خط کشتیرانی کانتینری را عملیاتی کرده است. شایان ذکر است که این ظرفیت، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را در جایگاه سیزدهم در میان 20 خط بزرگ کشتیرانی کانتینری جهان قرار داده است.

 

حمل‌ونقل فله و کالای عمومی

شرکت حمل فله کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بيش از 55 فروند کشتي شامل کشتي‌های پاناماکس و سوپرا ماکس را در اختیار دارد که این شناورها برای حمل محمولات فله خشک به کار می‌روند. کشتی‌های چند منظوره و سنگين‌بر نیز در زمینه حمل انواع محمولات جنرال کارگو فعال هستند و همچنين کشتی‌های تانکر از قبيل کشتی سوئز‌ماکس و کشتی حمل مواد شيميایی برای حمل انواع محمولات نفتی و فرآورده‌های آن به کار می‌روند. بخش بزرگی از این شناورها در دو بخش TRAMP و LINER به عملیات حمل دریایی می‌پردازند که مجموع ظرفيت این کشتی‌ها نزديک به 2.8 ميليون DWT است. خدمات حمل فله و کالای عمومی در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تمامي ابعاد حمل‌ونقل دريايي از جمله مديريت و عمليات کشتی‌ها، چارترينگ و بروكري را شامل مي‌شود.

 

خطوط حمل‌ونقل دريايي در حوزه دریای خزر

شرکت کشتیرانی دریای خزر به عنوان یکی از اعضای هلدینگ بزرگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بزرگ‌ترین ناوگان کشتیرانی در دریای خزر محسوب می‌شود که تمامی 40 فروند شناور آن«آن  در تملک جمهوری اسلامی ایران است. این شرکت طی سال‌های اخیر موفق شده که حمل نیمی از حجم بار در دریای خزر را به خود اختصاص دهد. به‌طور مثال؛ کشتیرانی دریای خزر تنها در سال 1397 از مجموع 4,8 میلیون تن حجم بار در بنادر کشور 2,1 میلیون تن را جابجا کرده است.

خطوط حمل‌ونقلی این شرکت در دریای خزر به شرح ذیل است:

از: بنادر انزلي، آستارا، نوشهر، فريدونکنار و اميرآباد به

بندر آستاراخان / روسيه فدراتيو

بندر ماخاچكالا / روسيه فدراتيو

بندر آكتائو / جمهوري قزاقستان

بندر باكو / جمهوري آذربايجان

بندر ترکمن باشي / جمهوري تركمنستان

بنادر رود ولگا / روسيه فدراتيو

بنادر حوزه درياي آزوف

بنادر حوزه درياي سياه / روسيه، اوکراين، گرجستان، بلغارستان، روماني، ترکيه و بالعکس

 

جابجایی بار و مسافر

شرکت کشتیرانی والفجر یکی دیگر از شرکت‌های عضو در هلدینگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است که به عنوان بازوی مسافری و فراساحل این مجموعه در حال فعالیت می‌باشد.

اهم فعالیت‌های این شرکت نیز به شرح ذیل آمده است:

 1. جابجايي مسافر به جزاير داخلي و کشورهاي حاشيه خلیج‌فارس با کشتي‌هاي مدرن و استاندارد
 2. حمل محمولات فسادپذير (مواد غذايي، ميوه و تره‌بار) با کانتينرهاي يخچالي
 3. گشت‌های متنوع دريايي و ارائه کشتي به صورت چارتر جهت برگزاري مراسم، جلسات و تورهاي گردشگري

استفاده از 6 فروند کشتي رورو، تندرو و لندينگ کرافت

ارائه خدمات فراساحل

انجام خدمات و پشتيباني سکوهاي نفتي و ساير سرويس‌هاي مرتبط با صنعت فراساحل (Off shore)

به‌کارگيري بيش از 9 فروند شناور فراساحل از نوع AHD، ASD، DP1، DP2

 

ارائه خدمات حمل‌ونقل ترکیبی

از دیگر خدمات ارائه شده در مجموعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می‌توان به حمل‌ونقل ترکیبی اشاره کرد.

از جمله ارائه خدمات حمل‌ونقل چندوجهي و درب به درب (Door-to-Door) براي محمولات کانتينري با نرخ‌های رقابتي از طريق ريل و جاده و یا ارائه خدمات ترانزيت زميني به تمام نقاط گمرکي داخلي ارائه خدمات ترانزيت خارجي به کشورهاي مشترک‌المنافع ” CIS”، عراق و افغانستان و ساير کشورها.

حمل محمولات کانتينري با هماهنگي خطوط کشتيراني از اقصي نقاط جهان به کليه نقاط گمرکي ايران و کشورهاي مشترک‌المنافع ” CIS” و ساير کشورها تنها با صدور يک بارنامه سراسري از دیگر خدماتی است که تنها در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دسترس است.

 

ارائه خدمات نمایندگی

کشتيراني جمهوري اسلامي ايران با بهره‌گيري از شبکه گسترده‌ای از شعب نمايندگي در کليه بنادر جنوبي و شمالي کشور نسبت به ارائه خدمات نمايندگي اقدام می‌نماید.

عملیات بندری

خدمات عمليات بندري به عنوان بازوي عمليات ناوگان دريايي در بنادر کشور در زمينه ارائه تمامی خدمات بندري اعم از تخليه و بارگيري محمولات متفرقه، فله و کانتينر، جابجايي و انبارداري کالا فعال است. توسعه زيرساخت‌هاي لجستيکي مانند ساخت انبارهاي سرپوشيده و محوطه‌های اختصاصي به منظور انباشت و نگهداري کالا همزمان با بهره‌گيري از ماشين‌آلات و تجهيزات ويژه و مدرن و همچنين ايجاد مراکز توزيع در راستاي کامل نمودن زنجيره تامين و ايجاد تحول در نظام حمل‌ونقل کشور از جمله اهداف اصلي اين شرکت است.

 

مدیریت کشتی

یکی از توانمندی‌های گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ارائه مديريت جامع فني انواع شناورهاي چندمنظوره، کانتينربَر، فله‌بَر، حمل نفت خام، حمل سوخت، حمل مواد شيميايي، حمل کالاي عمومي و نگله سنگين است. تامين تمامي قطعات، ملزومات و مايحتاج مصرفي شناورها با بهترين کيفيت و کمترين هزينه، در کوتاه‌ترین مدت نیز برای مشتریان قابل عرضه و ارائه است.

نظارت دقيق و مستمر بر اجراي پروژه‌های تعميرات ادواري شناورها در بهترين ياردهاي تعميراتي داخلي و خارجي و در کوتاه‌ترین زمان و همچنین بازرسي‌هاي فني شناورها و اخذ تاييديه از موسسات رده‌بندي معتبر عضو آياکس (IACS) تقریبا آن‌طور که در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران متمرکز است، در نقطه دیگری یافت نمی‌شود. این در حالی است که خدمات نظارت فني بر تعميرات سفري و نصب و راه‌اندازی انواع تجهيزات، ادوات و ماشین‌آلات نوين و پيشرفته نیز در این گروه برای مشتریان در دسترس می‌باشد.

 

تعمیرات سفری و ادواری کشتی

کمتر شرکتی در جهان که در عرصه حمل‌ونقل دریایی فعالیت می‌کند، تعميرات زير آبي و سفري انواع كشتي‌ها با بهره‌گیری از دانش روز و مهارت‌هاي حرفه‌اي را انجام می‌دهد؛ اما کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در قالب شرکت پرشیا هرمز، چنین خدماتی را نیز ارائه می‌کند. در این میان به‌کارگیری نيروهاي توانمند، متخصص و ماهر و استفاده از مواد مرغوب و استاندارد به همراه به‌كارگيري جديدترين روش‌هاي توليد در جهت ارتقاء كيفيت خدمات و كاهش زمان تعميرات، خدمات ارائه شده از سوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را در حد استانداردهای بین‌المللی افزایش داده است.

 

تامین نیروی انسانی شناورها

تامين نيروي متخصص دريانورد و تعامل در بازار جهاني دريايي به منظور معرفي نيروي متخصص دريانورد ايراني

ارتقاء سطح ايمني کشتي‌ها با تربيت نيروهاي قدرتمند و شايسته نیز در تخصص هلدینگ کشتیرانی جمهوری اسلامی است.

انجام عمليات مربوط به تخصيص نيرو به کشتي، الحاق و پياده کردن و کنترل مدارک دريانوردي، انجام تمام مراحل جذب نيروي انساني و مديريت کارکنان اعزام شده به کشتي‌هاي تحت مديريت را نیز این شرکت با پشتوانه 50 سال فعالیت در عرصه کشتیرانی بین‌المللی را به سرانجام می‌رساند.

 

سوخت‌رسانی و حمل فرآورده‌های نفتی

سوخت‌رسانی و ارائه خدمات مورد نياز شناورها در خليج فارس و بنادر جنوبي ايران از دیگر خدمات منحصر به‌فردی است که این شرکت حمل‌ونقل دریایی انجام می‌دهد که با ارائه خدمات در زمينه تامين نفت كوره، نفت گاز و آب شيرين شناورها در تمامي بنادر مهم جهان همراه است.

 

تامین ملزومات مصرفی

هر شناوری برای انجام فعالیت‌های خود به ملزومات مصرفی نیازمند است. گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین و تنها تدارك‌کننده ملزومات عمومي شناورها شامل قطعات يدكي، رنگ‌ها، موادشيميايي، روغن و خدمات جابجايي قطعات در منطقه و آب‌های بین‌المللی در ایران است که تامين، تدارك و تحويل انواع ملزومات مصرفي شناورها در تمامی بنادر شمالي و جنوبي ايران و بنادر امارات متحده عربي و چين با قيمت رقابتي را برای مشتریان عرضه می‌دارد.

 

تامین پوشش‌های بیمه دریایی

حمل‌ونقل دریایی بدون پوشش بیمه‌ای معتبر، امکان‌پذیر نیست. خوشبختانه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که تامين پوشش بيمه حمايت و جبران غرامت (P&I) را برای متقاضیان انجام دهد.

تامين پوشش‌هاي بیمه‌ای خطرات جنگي (WAR RISK) مرتبط با مخاطرات ناشي از وقوع جنگ، مديريت اف. دي. اند. دي (FD&D) مرتبط با کرايه حمل و جرائم ناشي از ديرکرد (دموراژ)، بيمه بدنه و ماشین‌آلات

اخذ پوشش‌هاي بیمه‌ای شناورها در رشته‌های H&M و P&I نیز از دیگر خدمات ارائه شده از سوی گروه حمل‌ونقل دریایی است که در جهان با نام سرافراز جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شود.


برچسب ها : ,
دسته بندی : آرشیو , اخرین اخبار , حمل ونقل , دنیای صنعت

دیدگاه بسته شده است.